Afyonkarahisar'da 'Mevlevilik' anlatıldı

Afyonkarahisar'da 'Mevlevilik' anlatıldı
Afyonkarahisar'da 'Mevlevilik' anlatıldı

 


Satılmış AKKAŞ/AFYONKARAHİSAR, (DHA)- AFYONKARAHİSAR Belediyesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Sultan Divani Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde düzenlenen 'Afyonkarahisar'da Mevlevilik' konulu söyleşi ve sema töreni gerçekleşti.


Konya'dan sonra Mevlevilik kültürünün en yaygın olduğu Afyonkarahisar'da, Afyonkarahisar Belediyesi ve AKÜ Sultan Divani Uygulama ve Araştırma Merkezi işbirliğinde düzenlenen söyleşiyle Afyonkarahisar'da Mevlevilik konuşuldu. Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) salonunda gerçekleştirilen söyleşide, AKÜ Devlet Konservatuvarı öğretim görevlisi Yunus Emre Uğur tarafından Hz. Mevlana'nın hayatı ve ilahi aşkı anlatıldı. Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar ise Afyonkarahisar'da Mevlevilik'in bilinen başlangıç tarihinden günümüzü kadar izlediği süreci anlattı. Büyük ilgi gören söyleşi, Çağhan Adar'ın sanat yönetmenliğinde icra edilen sema töreniyle sona erdi.


Program sonrası Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Karakuş, öğretim görevlisi Yunus Emre Uçar ve eğitimci İhsan Akar ile sanat yönetmeni Çağhan Adar'a teşekkür ederek, çiçek takdim etti. Hz. Mevlana'nın yaşantısı ve özellikle ilahi aşk temalı birçok sözüyle yüzyıllar öncesinden günümüze ışık tutmaya devam ettiğini ifade eden Karakuş, Afyonkarahisar Belediyesi olarak Mevlevilik ile ilgili etkinliklerin devam edeceğini söyledi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS