Atatürk'ün Dinar'a gelişi kutlandı

Atatürk'ün Dinar'a gelişi kutlandı
Atatürk'ün Dinar'a gelişi kutlandı

 

Tahsin BAYTAR/DİNAR, (DHA)- MUSTAFA Kemal Atatürk'ün, Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesine gelişi törenle kutlandı.
Mustafa Kemal Atatürk'ün Dinar'a gelişinin 90. yıl dönümü dolayısıyla temsili bir yürüyüş programı yapıldı. Belediye Bandosu öncülüğünde, İstasyon Garı mevkiinden başlayan kortej yürüyüşü öncesi zabıta ekipleri tarafından etkinliğe katılanlara Türk bayrağı hediye edildi. Programa Kaymakam Selami Kapankaya, Belediye Başkanı Nihat Sarı, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Necip Kacar, Emniyet Müdürü Özgür Taşkın, AK Parti İlçe Başkanı İdris Er, MHP İlçe Başkanı Mustafa Karahan, CHP İlçe Başkan Vekili Mehmet Altıntaş, İYİ Parti İlçe Başkanı Oktay Sayın, Milli Eğitim Müdürü Ufuk Taşbaş, şube müdürleri Mehmet Ceylan ve Ahmet Ceviz, Ziraat Odası Başkanı Cengiz Güçlü, Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Bayram Ceylan, Esnaf Odası Başkanı Sabri Can Bekle, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Protokol üyeleri ve vatandaşlar bando eşliğinde İstasyon Garı mevkiinden Hükümet Konağı önüne kadar çalınan marşlarla temsili bir yürüyüş yaptı. Yürüyüş sonrasında Atatürk büstüne Belediye Başkanı Nihat Sarı tarafından çelenk konuldu. Ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.
Programda bir konuşma yapan Belediye Başkanı Nihat Sarı, şunları söyledi:
"Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk daima yurt gezilerini ve halkın içine girmeyi çok severdi. Yurt gezilerinden biri olan Antalya gezisinden Ankara'ya dönerken programlı bir şekilde 12 Mart 1930 saat 15.00 sularında ilçemizi ziyaret edeceği haberi gelmişti. Bunun üzerine çevre köy ve kasabalara haber salınmıştı. 12 Mart Çarşamba günü insanlar akın akın şehre gelmiş ve her yer ana baba gününe dönmüştü. Cumhuriyet Meydanı ve çevresine insanlar taşmıştı. Atatürk Dinar'a girmiş ve kalabalığın arasından halkla sohbet ederek şu an belediye iş merkezinin olduğu yerde eski belediye binasına geçerek o zamanın kaymakamı ve belediye reisiyle ilçe hakkında fikir alışverişinde bulunduktan sonra kalabalığın arasından Ulu Cami yanında ilçenin tek salonu olan Türk ocağına geçerek buradan halka bir konuşma yapmıştır. Ve konuşmanın akabinde coşkulu tezahüratlarla arabasına kadar uğurlanmıştır. Oradan da Afyon'a gitmek üzere ilçemizden ayrılmıştır. Atatürk'ün ilçemize gelişini kültürel etkinliğe dönüştürüp, destekleyen kuruluşları ve vatandaşlarımızı kutluyorum. Bugün ayrıca İstiklal Marşı'nın kabulünün 99. yıl dönümünü kutlarım. Allah bir daha İstiklal Marşı yazdırmayı nasip etmesin" dedi.
Kaymakam Selami Kapankaya, "Bugün Dinar için güzel bir gün, anlamlı bir gün. İstasyonun oradan Atatürk'ün Dinar'a teşrif edişinin yıl dönümü dolayısıyla bir yürüyüş yaptık. 'Geçmişini bilmeyen geleceğini kurumaz' diyoruz her zaman. Büyük Atatürk, Dinar'a uğrayarak Dinar'a şeref vermiştir" dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS