Dinar'da köylerin sorunları konuşuldu

Dinar'da köylerin sorunları konuşuldu
Dinar'da köylerin sorunları konuşuldu

 


Tahsin BAYTAR/DİNAR, (DHA)- DİNAR Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin 2020 yılı yatırım taleplerine ilişkin toplantı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya'nın katılımıyla gerçekleşti.


Kaymakamlıktaki toplantıya Kaymakam Selami Kapankaya ve AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya'nın yanı sıra İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Necip Kacar, AK Parti Afyonkarahisar İl Genel Meclisi üyeleri Bilal Demiröz, Ahmet Çetin, İYİ Parti İl Genel Meclis Üyesi Murat Orhan, daire amirleri ve köy muhtarları katıldı.


Kaymakam Selami Kapankaya, ilçeye 2019 yılı içerisinde yapılan ve yapılması planlanan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Selami Kapankaya, "İlçemizde 60 köyümüz var. Değerli muhtarlarımız bu sene içinde bizler biliyorsunuz köylerimizin sorunlarını KÖYDES projesi vasıtasıyla çözmeye çalışıyoruz. İkincisi de İl Özel İdaremizin yürüttüğü faaliyetler var, çalışmaları var, onlarla beraber bütün köylerimize hitap etmeye çalışıyoruz. Bütün köylerimizin acil olan işlerini de yapmaya çalışıyoruz. İçme suyu ile de ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Okullarımızın da eksiklikleri gideriliyor. Haşerelerle mücadele ediyoruz" dedi.


Milletvekili Ali Özkaya da "Şimdi gündemin en yoğun maddesi haşhaş. Bütün Türkiye'de 750 bin dekar Birleşmiş Milletler'in Türkiye'ye verdiği haşhaş kotası var. Bunun üstüne çıkmak yasak. Bu dünyada BM tarafından yürütülen bir ekim türü. 750 bin dekar haşhaşımızdan her yıl ortalama 100 ton morfin elde ediyoruz. Bunun 98 tonunu ABD'ye ihraç ediyoruz. 2 tonunu da Türkiye'de kullanıyoruz. Son yıllarda göletlerle kapalı sulama sistemleriyle iyice suları artırdık. Haşhaş para kazanmaya başlayınca herkes haşhaş ekmeye başladı. Yani haşhaş artık patatesin, pancarın alternatifi oldu. Dün buğdayın, arpanın alternatifiyken bugün pancarın, patatesin alternatifi oldu. Bütün köylerin suyu için bir sistem kuracağız, belki müstakil bir şirket kurabilir, Özel İdare belki birlikte kurabiliriz" diye konuştu.


Milletvekili Ali Özkaya ve Kaymakam Selami Kapankaya'nın köy muhtarlarını5n talep ve sorunlarını dinleyerek, köylerimizde yapılacak yatırımların şimdiden hayırlı olması temennisinde bulunmasının ardından toplantı sona erdi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS