Sandıklı'da at üzerinde ok atışı gösterisi

Sandıklı'da at üzerinde ok atışı gösterisi
Sandıklı'da at üzerinde ok atışı gösterisi

 


Ahmet DAĞLI/SANDIKLI, (DHA)- AFYONKARAHİSAR'ın Sandıklı ilçesinde herkesi yaylı okla tanıştırmak ve ata sporu yaylı oku yaşatmak amacıyla kurs açan Mevlüt Kızak, kursiyerleriyle at üzerinde ok atışı gösterisi yaptı.


Daha önce İzmir'de yaşayan Mevlüt Kızak, hobi olarak yaptığı atlı Türk okçuluğunu geliştirmek istedi. Kurslara katılan Mevlüt Kızak, atlı okçuluk antrenörlüğü belgesini aldı. Memleketi Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesine dönüş yapan Mevlüt Kızak, herkesi yaylı okla tanıştırmak ve ata sporu yaylı ok atışını yaşatmak için Bedesten Çarşısı'nda yaylı ok atış kursu açtı. Kurslara devam eden Mevlüt Kızak, kursiyerleriyle atlara binerek belediye meydanına geldi. Burada merak edenleri ata bindirerek ok attıran Mevlüt Kızak, daha sonra Yunus Emre Mahallesi'nde öğrencilerine at üzerinde yaylı ok atma çalışması yaptırdı.


Mevlüt Kızak, "İsteğim Sandıklı'da herkesin yaylı oku eline bir kere de olsa alması. Yaylı okla tanışması. Ata binmesi bu bizim kendi kültürümüz, ata sporumuz. Ecdat mirasımız. Biz burada çocuklarımızın fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sunarak yaylı okçuluğu geliştirmek için buradayız. Ata binmeyi sevdirmek için buradayız. İnsanların ilgisini çekmek ve öğrencilerimize de at üzerinde yaylı ok atışını göstermek için bir çalışma gerçekleştirdik. Güzel olduğuna inanıyorum" dedi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS