ASYOD: Kadınlarda sigara kullanımı yüzde 19'a çıkmıştır

ASYOD: Kadınlarda sigara kullanımı yüzde 19'a çıkmıştır

Gizem KARADAĞ/ANKARA, (DHA)- AKCİĞER Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) tarafından yapılan açıklamada, "Önlenebilir ölümlerin başlıca kaynağı tütündür. Ne yazık ki ülkemizde sigara içme oranı yüzde 27'lerden yüzde 32'lere çıkmıştır. Kadınlarda ise, yüzde 15'den yüzde 19'a çıkmıştır" denildi.
31 Mayıs 'Tütünsüz Bir Dünya Günü' nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, tütünün önemli bir sağlık sorunu olduğu belirtilerek, tütün ürünlerinin KOAH, akciğer kanseri, tüberküloz, astım, zatürre ve uyku apnesi hastalıklarına olan etkilerine dikkat çekildi.
'KADINLAR SİGARANIN ZARARLI ETKİLERİNE DAHA DUYARLI'
Solunum sistemi hastalıklarının en önemlilerinden biri olan KOAH olgularının yüzde 85’inde neden sigara olduğu belirtilen açıklamada, “20 paket yıl sigara içenlerde görülme riski artar. Sigaraya erken yaşlarda başlayanlarda, çok fazla tüketenlerde ve uzun süre içenlerde görülme sıklığı artmaktadır. Kadın cinsiyetin, sigaranın zararlı etkilerine daha duyarlı olduğu gösterilmiştir. Pasif sigara içimi de KOAH gelişme riskini artırmaktadır. Haftada 40 saatten fazla ve 5 yıl süreyle pasif sigara dumanı etkilenildiğinde KOAH oranının yüzde 50 arttığı gösterilmiştir” denildi.
‘ELEKTRONİK SİGARADA BAĞIMLILIK YAPICI NİKOTİN MADDESİ VARDIR’
Sigara içmenin akciğer kanserine neden olduğu 1950’lerin başında gösterildiği belirtilen açıklamada, “Tütün endüstrisinin ‘düşük katranlı, zararı azaltılmış sigara’ diye ortaya çıkardıkları sigara türleri daha derin solunma ile akciğerin iyice uç bölgelerine doğru giderek bu bölgelerinde akciğer kanserlerine neden olmuştur. Elektronik sigara da zararsız gibi gösterilmekle beraber hem tütüne özgü kanser yapıcı nitrozaminler, hem de birçok başka kimyasal ve bağımlılık yapıcı nikotin maddesini içinde bulundurur. Dünyada kadın ve erkeklerde kanserle ilişkili ölümlerin en yaygın nedeni akciğer kanseridir” ifadeleri kullanıldı.
‘AKCİĞER KANSERİ GÜNLÜK İÇİLEN SİGARA SAYISIYLA İLİŞKİLİDİR’
2007 yılında yapılan bir araştırmada akciğer kanserinden ölüm oranının tüm kanser ölümlerinin yüzde 29’unu oluşturduğu gösterildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Sigara içenlerde akciğer kanseri gelişme riski içmeyenlere göre 20 kat fazladır. Akciğer kanseri gelişme riski de günlük içilen sigara sayısıyla ve içilen süreyle ilişkilidir. KOAH’da olduğu gibi kadınların akciğer kanseri gelişmesine de daha duyarlı oldukları gösterilmiştir. Tüberkülozla da sigara içimi arasındaki ilişki Dünya Sağlık Örgütü tarafından son yıllarda üstünde durulan önemli bir konudur. Hem hastalığa yakalanma riskini 1,5-2 kat artırdığı, hem tedaviye cevabı azalttığı hem de hastalığın nüks oranını artırdığı gösterilmiştir. Pasif içicilik de aynı şeylere neden olmaktadır” denildi.
‘ANNESİ SİGARA İÇEN ÇOCUKLARDA ASTIM GELİŞME RİSKİ ARTIYOR’
Sigaranın astıma olan etkisinin gebelikle başladığını belirtilen açıklamada, anne karnında bebeğin akciğer gelişiminin bozulduğu belirtildi. Annesi sigara içen çocuklarda astım gelişme riskinin arttığını bildirildi. Çocuklarda astımı tetikleyici en önemli faktörün çevresel sigara dumanı maruziyeti olduğu belirtilen açıklamada, “Astımlı kişilerin sigaradan uzak durması önemli bir koruma faktörüdür. Pasif içicilik de astım gelişme, atakları başlatma ve tedaviye cevabı azaltmada önemli bir rol oynar. Aynı zamanda sigara üst hava yollarında ödem ve enflamasyona neden olduğu için uykuda havayolları daralır. Ödem ve darlık, hem horlamanın artmasına hem de uykuda solunum bozukluklarına neden olmaktadır. Ağır sigara içicilerde uyku apnesi daha sık görülür” denildi.
‘TÜTÜN BAĞIMLILIĞIYLA MÜCADELEYE HERKES KATILMALIDIR’
Tütünün akciğerlerde olduğu gibi tüm organlarda da hastalıklara neden olduğu vurgulanan açıklamada, “Önlenebilir ölümlerin başlıca kaynağı tütündür. Ne yazık ki, ülkemizde sigara içme oranı yüzde 27’lerden yüzde 32’lere çıkmıştır. Kadınlarda ise, yüzde 15’den yüzde 19’a çıkmıştır. Sigara ve diğer tütün ürünlerinin hem sağlık üzerine hem de sosyal hayat üzerine olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak çok zor olmakla beraber, çıkarılan kanunlara uymak bunun ilk adımı olabilir. Çok önemli sağlık sorunlarına yol açan tütün bağımlılığıyla mücadeleye toplumun bütün kesimleri katılmalıdır” ifadeleri kullanıldı.
 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS