Başkent suyuna ASKİ'den açıklama

Başkent suyuna ASKİ'den açıklama
Başkent suyuna ASKİ'den açıklama

ANKARA, (DHA)- ASKİ Genel Müdürlüğü yetkilileri, Başkent şehir şebekesine verilen ve musluklardan akan suyun temiz, kaliteli, içilebilir ve güvenli olduğu bildirdi.   

ASKİ tarafından Eylül ayı süresince yapılan fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analizler sonucunda şehir şebekesine verilen içme ve kullanma suyunun dünya standartlarına uygun olduğu belirtildi. ASKİ laboratuvarlarında günlük olarak bin 328 noktadan alınan numunelerin analizinin dışında Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün de bin 600 noktadan numune aldığını belirten ASKİ yetkilileri, şehir şebeke suyunun halk sağlığı açısından sürekli kontrol altında tutulduğunu ifade etti. Ev ya da apartmanlarda bulunan su depolarının düzenli olarak temizletilmesi gerektiği uyarısında da bulunan ASKİ yetkilileri, eskiyen boruların bakteri oluşumuna neden olabileceğine dikkat çekti. Ayrıca yetkililer, Eylül ayı boyunca İvedik ve Pursaklar Arıtma Tesisleri çıkışından alınan su numunelerinde yapılan fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik kontrollerin tamamının TSE’ye uygunluğu olduğunu kaydetti.

Başkent’in farklı noktalarından alınan su numunelerinin akredite olan laboratuvarlarda; ABD, Avrupa Birliği Dünya Sağlık Örgütü (WHO), TS266 standartları ve İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik çerçevesinde analizleri gerçekleştirilirken, 1-30 Eylül tarihleri arasında rapor şeklinde sunulan su analiz sonuçlarına göre Başkentliler, musluklarından akan suyu güven içinde tüketebilecek.


 


 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS