Bayraktar: Üretimin aksamadan sürdürülebilmesi için tedbirler alınmalı

Bayraktar: Üretimin aksamadan sürdürülebilmesi için tedbirler alınmalı

ANKARA, (DHA)- TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Bayraktar, koronavirüs ile mücadelenin kahramanlarından birisinin de Türk çiftçisi olduğunu belirterek, "Üretim kesintisiz, gıda ürünleri aksama yaşamadan tüketici ile buluşturuldu. Üretimin aksamadan sürdürülebilmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır" dedi.
TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, dünyada açlık sorununun devam ettiğini hatta aç insan sayısının hedeflenen şekilde azalmadığını söyledi. Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 'Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenmenin Durumu' raporuna göre, 2019 yılında yaklaşık 690 milyon insanın yetersiz beslendiği ve kronik açlık çektiği tahmin edildiğini belirten Bayraktar, "Dünyadaki her on kişiden biri açlık çekiyor. Yine 3 milyar kişi de sağlıklı beslenemiyor. Hatta raporda koronavirüs pandemisinin 2020'nin sonu itibariyle dünya genelinde 130 milyon kişiyi daha kronik açlığa sürükleyebileceği belirtilmektedir" diye konuştu.
'TÜRKİYE'DE HER YIL YAKLAŞIK 19 MİLYON TON GIDA İSRAFI YAPILIYOR'
Dünyada açlık sorununun devam ettiğini hatta aç insan sayısının hedeflenen şekilde azalmadığını kaydeden Bayraktar, şunları söyledi:
"Birleşmiş Milletlere (BM) üye 193 ülke oy birliğiyle 2030'a kadar açlığın sona erdirilmesini hedeflemiş bulunuyor. Özellikle yoksullar ve çocuklar başta olmak üzere herkesin bütün yıl boyunca güvenli, besleyici ve yeterli miktarda besine erişimini güvence altına alınması önemli bir hedeftir. Ancak bu hedefe ulaşmak için yeterli çalışmalının yapılmadığı da bir gerçektir. Dünyada yaşanan açlığı yok etmek için üretilen gıdanın dengeli dağıtılması ve israfın en aza indirilmesi büyük önem taşımaktadır. Her sene dünyadaki gıdanın yüzde 14'ü satış aşamasına ulaşamadan kaybedilmekte ve yaşanan gıda kaybı yıllık 400 milyar dolara mal olmaktadır. Türkiye'de her yıl yaklaşık 19 milyon ton gıda israfı yapılmakta, bu neredeyse ürettiğimiz gıdanın beşte biri oranına denk gelmektedir. Türkiye'deki gıda kaybı düzeyi yüzde 40 civarındadır. Açlığa son vermek için gıda israfının önüne geçmeliyiz."
'GIDA ÜRÜNLERİ AKSAMADAN TÜKETİCİ İLE BULUŞTU'
Sağlıklı ve yeterli gıdaya ulaşmasının her bireyin en temel hakkı olduğunu vurgulayan Bayraktar, gıda üretiminin temelini oluşturan tarım sektörünün öneminin koronavirüs pandemisinde daha net görüldüğünü belirtti. Tarım sektörünün bu süreçten kaçınılmaz olarak etkileneceğini belirten Bayraktar, şunları kaydetti:
"Yaşanan tüm zorluklara rağmen ülkenin gıda güvencesini sağlayan çiftçilerimiz, büyük fedakârlık göstererek tarlasında kalmaya, üretimi sürdürmeye devam etmiştir. Koronavirüsle mücadelenin kahramanlarından biri de Türk çiftçisidir. Türkiye salgınla mücadele sırasında gıda güvenliği açısından başarılı bir tablo çizdi. Üretim kesintisiz, gıda ürünleri aksama yaşamadan tüketici ile buluşturuldu. Bu dönemde, her ülke kendi tarımını korumak ve sürdürmek için tedbirler aldı. Ülkelerin önceliği gıda güvenliğini sağlamaktır. Tarım demek gıda güvencesi demektir. Gıda güvencemizi sağlamak için çiftçilerimizi desteklemek zorundayız. Bu süreçte üretimi ile hayati bir rol üstlenen tarım ve gıda sektörü durursa, ülkemizde hayat durur. Üretimin aksamadan sürdürülebilmesi için gerekli tedbirler alınmalıdır."

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS