Böbrek naklinde 'robotik cerrahi' avantajı

Böbrek naklinde 'robotik cerrahi' avantajı
Böbrek naklinde 'robotik cerrahi' avantajı

 

Erol AKKIR/ANTALYA,(DHA) - AKDENİZ Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'nde robotik cerrahi yöntemiyle vericiden alınan böbrek, başarıyla naklediliyor.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkez Müdürü ve Cerrahi Sorumlusu Prof. Dr. Bülent Aydınlı, kronik böbrek hastası Ali Mert Buran'a (35), bağışçı anne Türkay Buran'dan (62) robotik cerrahi yöntemiyle alınan böbreğin, başarıyla nakledildiğini söyledi. Prof. Dr. Aydınlı, "Ülkemizde kısa süredir yapılmaya başlanan robotik cerrahi ile canlı vericinin böbreğini alma ameliyatı, hastaların kısa sürede sosyal hayata dönmesini sağlıyor" dedi.

DAHA AZ AĞRI VE ESTETİK

Bu ameliyatın robotik cerrahiyle birkaç küçük delikten vücuda sokulan aletler ve kamera yardımıyla gerçekleştirildiğini ifade eden Prof. Dr. Aydınlı, "Böbreği dışarı çıkarmak için kasık bölgesinden kasları içermeyen bir kesi yapılmaktadır. Bu durum hastalara daha az ağrılı bir ameliyat ve daha estetik bir kesi izi sunar. Verici hastalar normal yaşantılarına ve iş hayatlarına daha erken döner. Ayrıca robotik cerrahi, ameliyatı gerçekleştiren cerraha da belirgin bir rahatlık ve konfor sunmaktadır. Robotla yapılan bu ameliyatlar, canlı vericilerin daha çabuk iyileşmesini sağlıyor" dedi.

3 AYDA 10 ROBOTİK OPERASYON

Bu işlemin AÜ'de 10'uncu kez yapıldığını dile getiren Prof. Dr. Aydınlı, "Bağışçı kişiden böbreği çıkartıp oğluna naklettik. Gayet başarılı bir ameliyat oldu. Şu anda böbrek gayet iyi çalışıyor. İdrar çıkışı normal, bir sıkıntı yok. Vericimiz de sağlıklı. Hiçbir problemi yok. Bu teknoloji bizim ve hastanemiz için önemli. Bundan sonra bu ameliyatları daha da artıracağız" dedi.

ROBOTLA MÜDAHALENİN FAYDALARI

Robotla müdahalenin artılarını anlatan Prof. Dr. Aydınlı, "Laparoskopik yöntemle iki boyutlu, robotik yöntemle üç boyutlu görüntüye ulaşıyorsunuz. Aletlerin açısı ve kullanım kolaylığı sizin ameliyattaki başarınızı etkiliyor. Robotla yapılan ameliyatın daha etkili olduğunu çalışmalar göstermiş. Biz de bu konuda bayağı yol aldık" dedi.

'MUTLUYUM OĞLUM SAĞLIĞINA KAVUŞTU'

Oğluna bir böbreğini veren Türkay Buran ise "Çok mutluyum. Hem oğluma faydam dokundu, hem de yöntemin gelişmiş olması bizi rahatlattı. Kaygı ve korkularım vardı. Ama hocalarımızın hepsi çok değerli ve tecrübeli. Hepsine teşekkür ediyorum. Hiç ameliyat olmamış gibiyim" dedi.

ROBOTİK CERRAHİYİ TAVSİYE ETTİ

Yaklaşık 14 yıldır polikistik böbrek hastalığı teşhisi konulan, 4 yıldır Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde takipleri yapılan gemi inşaatı makine mühendisi Ali Mert Buran, "Annemin bağışçı olmaya uygun olduğu tespit edildikten sonra robotik cerrahi yöntemi tavsiye edildi. Başarılı bir operasyon yapıldı. Ameliyattan sonraki ikinci gündeyiz, ağrısız ve problemsiz süreç geçirdik. Doktor ve sağlık çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu arada verici olan annemin ameliyat sonrasındaki konforu bizler için çok önemliydi. Robotik cerrahiyle kendisinden böbrek alındı. İyileşme süreci hiç problem olmadan tamamlandı. Yanımda ve ağrısız bir şekilde olması beni çok mutlu etti. Robotik cerrahiyi herkese tavsiye ediyorum. Öncelikle annemin bu fedakarlığına ve aileme desteği için minnettarım" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS