'Beşir Göğüş Ödülü' Mehmet Saydur'a verildi

'Beşir Göğüş Ödülü' Mehmet Saydur'a verildi
'Beşir Göğüş Ödülü' Mehmet Saydur'a verildi

ANKARA, (DHA)- ÇANKAYA Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nin (ÇSM), ev sahipliğini yaptığı 'Beşir Göğüş Türk Dilini ve Çocuk Edebiyatını Geliştirme Ödülü 2020', 'Göl 1938' adlı yapıtıyla Mehmet Saydur'a verildi.
Beşir Göğüş bu yıl da 105'inci doğum yıldönümü dolayısıyla ödül töreniyle anıldı. Dil Derneği’nin kurucu üyesi, Eğitimci Beşir Göğüş’ün Dil Devrimine, Türkçenin eğitim ve öğretimine verdiği emeği unutturmamak, kişiliğini ve düşüncelerini gelecek kuşaklara aktarmak için Göğüş Ailesi ile Dil Derneği, Beşir Göğüş Türk Dilini ve Çocuk Edebiyatını Geliştirmek amacıyla ödül töreni düzenleniyor. Marmara depreminde enkaz altında kalarak yaşamını yitiren edebiyat eleştirmeni Beşir Göğüş'ün doğum günlerinde düzenleniyor. Eğitimci Beşir Göğüş'ün Dil Devrimine, Türkçenin eğitim ve öğretimine verdiği emeği unutturmamak için düzenlenen 'Beşir Göğüş Türk Dilini ve Çocuk Edebiyatını Geliştirme Ödülü', 'Göl 1938' adlı yapıtıyla Mehmet Saydur'a verildi.
Düzenlenen törende açılış konuşmasını Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel yaptı. Çankaya Belediyesi, Göğüş Ailesi ve Seçici Kurula teşekkür eden Özel, "Daha aydınlık günlere ulaşmak için umarım hep birlikte, omuz omuza yürür ve işte o zaman Beşir Göğüş öğretmenlerin anısını bize yakıştığı şekilde geleceğe aktarabiliriz" dedi. Beşir Göğüş’ün kızı Dilek Göğüş Ülgüray ise, "Babam, Atatürk ve İsmet İnönü'nün eğitimle ilgili ilkelerini benimsemiş Cumhuriyet dönemi idealist öğretmenlerindendi. Çalışması ve gayretiyle bizlere çok değerli kalıplar bıraktı" diye konuştu.
Törene katılan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya da, "Türkçeyi konuşmamıza, yaymamıza ve gelecek kuşaklara taşımamıza neden olan unutulmayan öğretmenimiz Beşir Göğüş'ü saygı ve minnetle anıyorum. Beşir Göğüş gibi Türk Diline ve Cumhuriyete sevdalı olan öğretmenlerimizin olduğunu kimse unutmasın" dedi.
'GÖL 1938' ÖDÜLÜ KAZANDI
Prof. Dr. Cahit Kavcar, Prof. Dr. Ahmet Kocaman, Prof. Dr. Ali Demir ve Zekeriya Kaya'dan oluşan seçici kurul bu yıl ödülü, oy birliğiyle Mehmet Saydur'un Cumhuriyet döneminde bir eğitmen kursunun kuruluş destanı olan 'Göl 1938' adlı yapıtına verilmesini kararlaştırdı. Eser, çadırlarda başlayan eğitmen kurslarından köy enstitülerine kadar giden yolun başlamasını ve o günlerin coşkulu ruhunu destanlaştırıyor.   

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS