Eğitim-Bir-Sen: Ek ders adaletsizliği giderildi

Eğitim-Bir-Sen: Ek ders adaletsizliği giderildi

ANKARA, (DHA)- EĞİTİMCİLER Birliği Sendikası'ndan  (Eğitim-Bir-Sen) yapılan açıklamada, "Toplu Sözleşmede, Eğitim Hizmet Kolunda 35 kazanım imzalandı. 9 yeni kazanım, 5 önceki kazanımlarda iyileştirme ve 21 tanede de önceki kazanımların devamı şeklinde imza altına alınan sözleşmeyle bazı branşlardaki öğretmenlere yönelik ek ders adaletsizliği de giderildi" denildi.
Eğitim-Bir-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, sınıf ve okul öncesi eğitim öğretmenlerinin maaş karşılığı girdileri ders sayısının fazlalığından kaynaklanan mağduriyetin önceki toplu sözleşmelerde gündeme geldiği fakat çözülemedi bildirildi. 6'ncı dönem Toplu Sözleşmede, bu sorunun farklı bir yöntemle çözüldüğü belirtilerek, "Sözleşmenin 27'nci maddesinde 'Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şefliği görevi verilen öğretmenlerden örgün eğitim kurumlarında ilgili mevzuatında belirtilen sosyal etkinlik faaliyetlerinde danışman öğretmen olarak görevlendirilenler ile sınıf veya şube sorumluluğu verilen sınıf/şube rehber öğretmenlerinin bu görevlerinin haftada 2 saati ek ders görevi sayılır. Bu dersler, ders dağıtım çizelgesinde 'Öğrenci Sosyal ve Kişilik Hizmetleri' adıyla gösterilir Bu kapsamda aynı kişiye hem danışman Öğretmenlik hem de sınıf/şube rehber öğretmenliği görevi verilmesi halinde sadece bir görev için ek ders ücreti ödenir' hükmü yer aldı. Bu düzenlemeyle ile haftada iki saat ek ders ücreti alan Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerinin ücretlerinde aylık 175 TL artış sağlanmış oldu" denildi.
'ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLERİNE AYLIK 250 TL ARTIŞ'
Açıklamada, Rehberlik Araştırma Merkezi'nde (RAM) görev yaptıkları halde aynı kurumda grev yapan rehber öğretmenlerden daha az ek ders ücreti alan özel eğitim öğretmenlerine yönelik ek ders adaletsizliğinin de Toplu Sözleşme'ye eklenen yeni bir hükümle giderildiği belirtilerek, "Düzenlemeye göre RAM'da görev yapan özel eğitim öğretmenlerine daha önce alamadıkları 250 TL'yi bundan toplu sözleşme dönemince alabilecekler. Rehberlik öğretmenlerine yaz tatili dönemlerinde tercih danışmanlığı karşılığı her gün için ödenmekte olan 3 saat ek ders ücretinin 5 saate çıkarılarak yaklaşık olarak 280 TL fazladan ek ders ücreti almaları sağlandı" ifadesine yer verildi.

 

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS