Hünnap marka olacak

Hünnap marka olacak
Hünnap marka olacak

ANKARA, (DHA)- ORMAN Genel Müdürlüğü tarafından Manisa'nın Demirci ilçesinde hünnap üretiminin arttırılması, orman köylüsünün kalkındırılması ve ilçenin hünnap üretiminde marka haline gelmesi için destek sağlanacak.

Manisa'nın Demirci ilçesinde yetiştirilen hünnap meyvesinin üretiminin arttırılması ve hünnapta Demirci'nin marka haline getirilmesi amacıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından toplantı düzenlendi. Toplantıda yörede yaşayan orman köylerinin hünnap üretiminin arttırılması, yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirildi. Toplantıya, İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, Belediye Başkanı Selami Selçuk, Kaymakam Adem Kaya, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Ağaçlandırma Şube Müdürü Hasan Ali Demir, Demirci Orman İşletme Müdürü Ahmet Aydın ve Ören, Yanbasan, Örücüler, Beyazıt, Yeşildere, Sevişler, Serçeler, Kılavuzlar ile Marmaracık mahalle muhtarları katıldı. Toplantıda Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk, hünnabın tanıtılması amacıyla Türkiye'nin çeşitli illerinde faaliyetler gösterdiklerini söyledi.

'TAM OLGUNLAŞMADAN TOPLANMAMASI GEREKİYOR'

Üretilen hünnapları orman teşkilatı olarak satın alınması konusunda da destek vereceklerini söyleyen İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, bölgedeki potansiyel orman alanlarında büyük miktarlarda sahaları hünnap dikimi için orman köylüsüne 49 yıllığına gelir getirici tür ağaçlandırması olarak tahsis edeceklerini de belirtti. Demirci ilçesinde 11 bin adet hünnap fidanını vatandaşlara ücretsiz dağıttıklarını söyleyen Derince, hünnap üretiminin arttırılması için kaliteli fidanı verecek kaliteli tohum üretiminin arttırılması gerektiğini bunun için de meyveleri olgunlaşsa bile acele edilmemesini tohumlarının tam olgunlaşmadan toplanmamasını gerektiğini kaydetti. Derince, "Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli öncülüğünde Orman Genel Müdürlüğü olarak yörenin kalkınması ve ekonomik refah düzeyinin arttırılması için sadece hünnapta değil, badem, ceviz, dut, fıstıkçamı, kestane ve menengiç gibi çeşitli gelir getirici türlerde 4 bin dekar alanda toplam 27 projeyi hayata geçirdik" dedi.

Bölgenin en önemli geçim kaynakları arasında yer alan hünnap meyvesinin daha da yaygınlaştırılması adına yapılan projelerin önemine dikkat çeken İlçe Kaymakamı Adem Kaya, katkılarından dolayı İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne ve Demirci Belediye Başkanlığı'na teşekkür ederek, her türlü iş birliğin artarak devam etmesini temenni ettiğini belirtti.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS