Kazakistan dostluğu Gölbaşı'nda pekişti

Kazakistan dostluğu Gölbaşı'nda pekişti
Kazakistan dostluğu Gölbaşı'nda pekişti

Mehmet DEMİR/GÖLBAŞI, (Ankara),(DHA)- ANKARA Gölbaşı Belediyesi ev sahipliğinde, 'Farabi ve Abay Yılı' etkinlikleri kapsamında, 'Abay ve Farabi' ve 'Üstadın Dönüşü' kitaplarının tanıtımı gerçekleştirildi, Abay Caddesi ve Abay Anıtı'nın kurdeleleri kesildi. Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, "Abay ve Farabi' ve 'Üstadın Dönüşü' kitaplarının tanıtımı iki kültür arasındaki köprü olması açısından çok önemli" dedi.
Gölbaşı Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen programa, Ankara Vali Yardımcısı Abdullah Dölek, Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, MHP Genel Başkan Yardımcısı Kamil Aydın, AK Parti Kurucular Üyesi Haluk İpek, Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düisen Kaseinov, Gölbaşı Belediyesi Meclis Üyeleri katıldı.
'GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRİRİZ'
Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, desteklerinden dolayı Gölbaşına Belediyesine teşekkür ederek, "Bugün hem kitap tanıtımımız hem heykel ve caddemizin açılışını yaparak 2020 yılını kapatıyoruz. Yılı kapatmakla 'Abay ve Farabi'yi tanımak ve tanıtmak bitmiyor. İnşallah pandemi sebebiyle aksaklıklar oldu ama bitince devam ettireceğiz" dedi. Ankara Vali Yardımcısı Abdullah Dölek ise, "Tarihimizdeki 2 önemli isim itibarlı şekilde yaşayıp dünyamıza iz bırakarak göç ettiler. Biz de o ecdada layık torunlar olarak inşallah görevimizi yerine getiririz.  Emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum" diye konuştu.
'2 KÜLTÜR ARASINDAKİ KÖPRÜ OLMASI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ'
Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek ise, "Sayın Büyükelçimiz Abzal Saparbekuly'u ve kıymetli misafirlerimizi Ankara'mızın incisi Gölbaşı'nda ağırlamaktan dolayı duyduğum mutluluğu belirtmek isterim.  Kazakistan ile uzun yıllardır devam eden dostluğumuzun, birlik ve beraberliğimizin bundan sonra da devam etmesi tek dileğimiz. 'Abay ve Farabi' ve 'Üstadın Dönüşü' kitaplarının tanıtımı iki kültür arasındaki köprü olması açısından çok önemli. Bundan sonraki süreçte yapacağımız çalışmalarda; Kazakistan'daki edebiyat, sanat insanlarının, değerlerinin Gölbaşı'nda yaşatılmasını, kültürler arasındaki köprü vazifesini sürdürmeyi amaçlayacağız" ifadesini kullandı.
Abay Caddesi'nin ve Abay Anıtı'nın dostluğun belirtisi olarak Gölbaşı'na kazandırıldığını aktaran Şimşek, "Dostluğumuzun ve bugünün anısı olarak; modern kazak edebiyatının en önemli temsilcilerinden olan Abay Kunanbay'ın isminin caddemizde yaşatılmasını istedik. Caddemizin yeni isminin hayırlı uğurlu olmasını dilerim.  Sözlerimi Abay Kunanbay'ın bir dörtlüğü ile sonlandırmak isterim; Abay Kunanbay diyor ki, 'Üç şey adamın vasfı; samimiyet, çaba, nurlu akıl ve açık yürek' Bizde bu anlayışla hizmetlerimize devam edeceğiz" ifadesini kullandı. Tören kapsamında ayrıca, Abay Caddesi ve Abay Anıtı'nın kurdeleleri kesildi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS