OGM Müdürü Karacabey: Her insan doğaya 210 ağaç borçlu

OGM Müdürü Karacabey: Her insan doğaya 210 ağaç borçlu
OGM Müdürü Karacabey: Her insan doğaya 210 ağaç borçlu

ANKARA, (DHA)- ORMAN Genel Müdürü (OGM) Bekir Karacabey, ormanların insan hayatındaki yaşamsal önemine dikkat çekerek, "Her insan yılda üç büyük ağaç kadar ağaç ürünü kullanıyor. Bu yüzden her birey en az üç fidan dikmeli. Ortalama ömrü 70 olarak aldığımızda hayatımız boyunca doğaya 210 ağaç borçlu olduğumuzu gösteriyor" dedi.
OGM Müdürü Bekir Karacabey, 'Dünya Çevre Günü' dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, dünya genelinde 1,6 milyon insanın geçimini ormanlardan sağladığını belirtti. Her yıl dünyada ortalama 13 milyon hektarlık orman varlığının yangınlar veya çeşitli sebeplerden zarar gördüğünü ifade eden Karacabey, "Ülkemiz ise, dünya genelinde orman varlığını arttıran nadir ülkelerden birisidir. Türkiye'de 22,7 milyon hektar ormanlık alan bulunuyor. OGM olarak her yıl ülkemize ortalama 300 milyon yeni fidan kazandırıyoruz. 2023 hedefimiz ise, orman varlığımızı yüzde 30'a çıkarmak ve 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak" dedi.
'HER BİREY EN AZ ÜÇ FİDAN DİKMELİ'
2 olgun ağacın 4 kişilik bir ailenin yıllık oksijen ihtiyacını karşıladığını söyleyen Karacabey, şunları kaydetti:
"Ağaçlar elbette sadece oksijen ihtiyacımızı karşılamıyor. Bir ağaç 284 çeşit böceğe ev sahipliği yapıyor. Evinizin etrafında ağaç varsa, ısınma ve soğutma masraflarınız yüzde 30 daha az oluyor. Ağaçlar havayı temizler ve sera etkisi ile mücadele eder. Ağaçlar gıda üretir ve bizi iyileştirir. Mobilyadan kâğıda kadar ağacı hayatımızın her alanında kullanıyoruz. Bunlar sadece ağaçların faydalarına birkaç örnek, daha sayamadığımız nice faydaları var. Ağaçlar yeryüzünün damarları gibidir. Dünyamızı koruyarak, canlılığın devamını sağlıyor. Kaynaklara göre, her insan yılda üç büyük ağaç kadar ağaç ürünü kullanıyor. Bu yüzden her birey en az üç fidan dikmeli. Ortalama ömrü 70 yıl olarak aldığımızda hayatımız boyunca doğaya 210 ağaç borçlu olduğumuzu gösteriyor."
'18 BİN 545 PERSONELİMİZ HAZIR BULUNUYOR'
Türkiye’de her yıl 2 binin üzerinde orman yangınlarının yaşandığını kaydeden Karacabey, bu yangınların yüzde 88'inin insan kaynaklı gerçekleştiğini ifade etti. Halkı, kırsalda yaşayan vatandaşı ve okul çağındaki çocukları bilinçlendirmek için eğitim çalışmaları yaptıklarını belirten Karacabey, "776 yangın gözetleme kulesi ve insansız hava araçlarıyla (İHA) ormanlarımızı 7 gün 24 saat izliyoruz. Yangınlara erken ve etkili müdahale kapsamında bu yıl yer ekiplerimizde 1072 arazöz, 281 su tankeri, 586 ilk müdahale aracı, 185 dozer, 473 diğer araç-iş makineleri dâhil toplam 2 bin 597 aracımız ve bu araçlarda görevli 10 bin 545 yangın işçisi, 3 bin teknik eleman, 5 bin memur olmak üzere 18 bin 545 personelimiz hazır bulunuyor. Orman yangınlarına havadan destek için ise, 6 idare helikopterinin yanı sıra, 25 yangın söndürme helikopteri ve 2 amfibik uçak görev alıyor" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS