2020 kaçak alkol raporu: 40 bin 468 litre

2020 kaçak alkol raporu: 40 bin 468 litre

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA) - SON dönemde birçok kişinin ölümüne sebep olan kaçak alkolle mücadelede Antalya'da Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, polis ve jandarma ekipleriyle birlikte yaptıkları denetimlerde 2020 yılında 40 bin 468 litre kaçak alkol ele geçirdi.

Antalya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, 2020 yılında kaçak alkolle mücadele kapsamında il genelinde 1915'i ilçe müdürlükleri, 114'ü jandarma ve polis ekiplerinden oluşan personelle toplam 2 bin 29 denetim gerçekleştirdi. İl genelindeki denetimlerde 40 bin 468 litre kaçak alkol ve alkollü içki ele geçirildi.

Denetimlerde alınan ilk ve şahit numunelerin analiz sonuçları, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamınca yayımlanan ilgili yönetmelik ve tebliğlere uygun çıkmayan numunelerle ilgili olarak alkollü içkilerin üreticisi, ithalatçısının faaliyet gösterdiği ilin ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüklerine yasal işlem uygulanması amacıyla gönderildi.

DENETİMLER DEVAM EDECEK

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 2021 yılında da halk sağlığını korumak ve kaçakçılıkla mücadelede her zamankinden daha büyük bir gayret ve kararlıkla devam edileceği kaydedildi. Kaçak alkol ve alkollü içkilerle ilgili raporda, İl Jandarma Komutanlığı ile Antalya Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de desteğiyle yapılan bazı denetimlerin sonuçlarından da örnekler verildi.

BAŞLICA DENETİM ÖRNEKLERİ

5 Haziran'da Kemer'in Kirişli Mahallesi'ndeki bir otelde 2 adet 1.5 litre su şişesinde şarap, 1428 adet evsel kullanım amaçlı etil alkol ve bu alkollerden yapılmış 5 adet muhtelif sahte/kaçak alkollü içki ele geçirildi.

16 Eylül'de Kemer'in Göynük Mahallesi'nde toptan alkollü içki yapan bir işletmede bandrolleri sahte (fotokopiyle çoğaltılmış) 2 bin 570 şişe şarap kategorisinde sahte/kaçak alkollü içki ele geçirildi.

18 Eylül'de Muratpaşa'nın Yenigöl Mahallesi'ndeki toptan alkollü içki satışı yapan bir işletmede 1264 adet bandrolleri sahte 100 cl votka ve 7 bin 309 şişe 150 cl şarap kategorisinde sahte/kaçak alkollü içki ele geçirildi.

2 Ekim'de Alanya'nın Okurcalar Mahallesi'ndeki bir otelde 22 bin 958 litre sahte/kaçak alkollü içki ele geçirildi. Tüm bu işletmeler ve yetkilileri hakkında 5607 sayılı Kaçakçılık Kanununa muhalefetten adli işlemler başlatıldı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS