Akdeniz Üniversitesi'nde Yunus Emre anıldı

Akdeniz Üniversitesi'nde Yunus Emre anıldı
Akdeniz Üniversitesi'nde Yunus Emre anıldı

 

ANTALYA, (DHA) - TÜRK dili ve kültürünün önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre, vefatının 700'üncü yıl dönümünde Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen '2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı' paneli ile anıldı.

Türkçe'nin sesi, büyük Anadolu mutasavvıfı Yunus Emre'nin 700'üncü vefat yıl dönümünün UNESCO tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alınması dolayısıyla Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından '2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı' paneli düzenlendi. Çevrim içi düzenlenen panele Prof. Dr. Zekeriya Karadavut başkanlığında Prof. Dr. Abdurrahman Güzel, Prof. Dr. Ali Akar ve Prof. Dr. Ali Duymaz panelist olarak katıldı.
YUNUS'U ANLAMAK KÂİNATI ANLAMAKTIR
Panelin açılış konuşmasını yapan Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Suat Kolukırık, Cumhurbaşkanlığı tarafından ilan edilen 'Yunus Emre ve Türkçe Yılı' kapsamında Akdeniz Üniversitesi olarak Türk kültürüne, Türk medeniyetine katkısı olan temsilcileri ele alıp bir kayıt oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Prof. Dr. Kolukırık “Hacı Bektaş-ı Veli, Mevlana, Aşık Paşa, Yunus Emre gibi şahsiyetler bizim kültürümüzü, bizim kimliğimizi mayalayan önemli kişilerdir. Yunus Emre'ye baktığımızda dünyaya da seslenmiş bir figür olduğunu görüyoruz. Yunus'u anlamak kâinatı anlamak demektir. Çünkü onun şiirlerine baktığımızda toprağı anlamayı, taşla, ağaçla konuşmayı, insanı, barışı sevmeyi ve insanlara iyiliği aşılayan bir temsilci olduğunu görüyoruz. Çağımızın sosyal sorunları açısından baktığımızda da Yunus Emre'ye insanlığın ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla böyle bir zamanda da Yunus'u anmanın insanlığın geleceği açısından da kıymetli olacağı kanısındayız" diye konuştu.
ORTA ASYA ŞİİR GELENEĞİNİ ANADOLU'YA TAŞIDI
Panel Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Karadavut ise üniversitelerin toplumsal yönlerinden birinin de değerleri, kanaat önderlerini, topluma yön verenleri, toplumların şekillenmesinde emekleri olanları yâd etmek olduğunu söyledi. Bu kapsamda düzenledikleri panelde Anadolu'da Türk kültürünün oluşmasında birinci derecede emeği olan Yunus Emre'yi çeşitli yönleriyle anmaya çalışacaklarını, panelin de bilgileri, duyguları tazelemeye vesile olacağını kaydetti.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS