Akseki AHENK'te buluştu

Akseki AHENK'te buluştu
Akseki AHENK'te buluştu

 

ANTALYA, (DHA) - AKSEKİ ilçesini ziyaret eden Vali Ersin Yazıcı, AHENK (Antalya'da Hedeflenen Eğitime Nitelik Kazandırma) Projesi kapsamında Şahinler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileriyle buluştu. Sonrasında Ali-Hasan Coşkun Kardeşler İlkokulu'nda Milli Kültür Öğeleri Sergisi'ni ziyaret ederek, Emine Ahmet Büküşoğlu Ortaokulu'da öğrencilerle kitap okudu.

AHENK Projesi'ne çok önem verdiğini ve proje kapsamında Antalya'daki tüm çocuklarla temas etmek istediğini belirten Vali Yazıcı, proje kapsamında ilk ilçe ziyaretini Akseki'ye gerçekleştirdi. Vali Ersin Yazıcı'ya ilçe ziyaretinde Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Akseki Kaymakamı Volkan Hülür, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan ve İl Emniyet Müdür Mehmet Murat Ulucan eşlik etti. Akseki'de ilk olarak Şahinler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya gelen Vali Yazıcı, öğrencilerle sohbet edip sorularını yanıtladı.

EN ÇOK NEYDEN RAHATSIZ OLUYORSUNUZ

Etkinlikte öğrencilere, onları en çok neyin rahatsız ettiğini soran Vali Yazıcı, "Ben bu anketi Balıkesir ve Rize'de de yapıyordum. En az 250-300 okulda bu anketi yapmışımdır. Bu ankette öğrenciler genellikle ilk sırada en çok rahatsız olunan konunun yalan söylenmesi olduğunu söylüyor. Kendinize yapılmasını istemediğiniz bir şeyi başkasına da yapmamalıyız. Siz yaparsanız karşı tarafa da farkında olmadan yalan söyleme hakkı vermiş oluyorsunuz. Dolayısıyla yalanı hayatınıza sokmayın" dedi.

HER TÜRLÜ KİTABI OKUYORUM

Hangi tür kitapları okuduğunu soran Gökçenaz isimli öğrenciye hür türlü kitabı okuduğunu söyleyen Vali Yazıcı, "Şöyle sorarsan son birkaç yıldır okuduğun ve etkilendiğin kitaplar ne dersen, Aliya İzzetbegoviç'in kitapları var. Onun 3-4 tane kitabını okudum. Son yıllarda beni en çok etkileyen kitaplar onlardır. Ama ben kitap okurken ayrım yapmam. Mesela son 1 yıl içerisinde okuduğum ve beni etkileyen kitap Honda markasının nasıl yaratıldığına dair bir otobiyografiydi. TÜBİTAK'ın beyindeki bölümleri anlatan kitabını okudum. Okumayı seviyorum her türden, önemli gördüğüm kitabı okuyorum" diye konuştu.

TEK NASİHATİM OLSUN

Öğrencilere en iyi dostlarının kim olduğunu soran Vali Yazıcı, şunları söyledi: "Benim öyle bir dostum var ki bana hiç ihanet etmedi, hiç yalnız bırakmadı. Belki sorunumu çözmedi ama zor anımda hep yanımdaydı ve beni alıp başka yerlere götürdü. Sizce bu kim olabilir. Cevap kitap. Size asla yalan söylemez ve ihanet etmez. Dostlarınızdan biri mutlaka kitap olsun. Bu da benim size tek nasihatim olsun."

Vali Yazıcı, Şahinler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle sohbetinin ardından, Ali-Hasan Coşkun Kardeşler İlkokulu'nda Milli Kültür Öğeleri Sergisi'ni ziyaret etti. Dokuma Halılardan, havanlara, el işi yeleklerden yaprak sarmasına kadar öğrencilerin sergilediği Milli Kültür Öğeleri Sergisi'ni inceleyen Yazıcı, öğrencileri tebrik ederek yapılan çalışmanın çok kıymetli olduğunu, milli kültürümüz ve geleneklerimizi yaşatmak, gelecek nesillere aktarmak adına çok önemli bulduğunu ifade etti. Sergi ziyaretinin ardından Emine Ahmet Büküşoğlu Ortaokulu ziyaret eden Vali Yazıcı, öğrencilerle kitap okudu.

BÜTÜN YÜK ÖĞRETMENLERİMİZİN OMUZLARINDA

AHENK projesi kapsamında tekrardan Şahinler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne geçen Vali Yazıcı bu seferde ilçedeki öğretmenlerle sohbet etti. AHENK ile en çok meslek lisesi öğrencilerinin üstüne titreyeceklerini belirten Vali Yazıcı, "Yapmak istediğimiz başta meslek liselerimiz olmak üzere eğitimi kalitesiz diye tabir edilen, sıralamanın gerisinde kalan, başarı seviyesi düşük görülen okullarımızı harekete geçirmek istiyoruz. Ben ilin valisi olarak böyle bir şeyi asla kabul etmiyorum. Bütün devlet okullarımızda en kaliteli şekilde öğrencilerimize eğitim öğretim imkanı sunmalıyız. Öğretmenlerin öğrencilerinin üstüne titreyerek, onları topluma kazandırma, şahsiyetli, düzgün bireyler olarak yarınlarımıza hazırlama gayretinde olmalıdır. Burada bütün yük siz değerli öğretmen arkadaşlarımızın omuzlarında. Aksadığımız ve geri kaldığımız yönleri hep birlikte harekete geçireceğiz. Antalyamızda eğitime ahenk katacağız" şeklinde konuştu.

TEK RİCAM OKUMA SAATİ

Türkiye olarak okuma alışkanlığımızın düşük olduğuna değinen Vali Yazıcı sözlerine şöyle devam etti: "Projede tek bir ricam var; okuma saatinin olması. Maalesef okumayan bir toplumuz. Çocuklarımıza kitap okutmaya ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmaya bütün öğretmenler olarak öncelik verelim. Bu konuda hep birlikte hareket edelim."

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS