Alanya'nın fethinin 800'üncü yılı kutlamaları başladı

Alanya'nın fethinin 800'üncü yılı kutlamaları başladı
Alanya'nın fethinin 800'üncü yılı kutlamaları başladı

 

Burcu MUTLU- Engin ANAK/ALANYA, (DHA)- ANTALYA'nın Alanya ilçesinin Sultan Alaaddin Keykubat tarafından fethinin 800'üncü yıl dönümü kutlamaları lansman ile başladı.

Sultan Alaaddin Keykubat'ın Alanya'yı fethinin 800'üncü yıl dönümü kutlamaları için düzenlenen etkinlikler, Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen lansman ile başladı. Koronavirüs tedbirleri kapsamında katılımın kısıtlı tutulduğu lansmana Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Alanya Kaymakamı Dr. Fatih Ürkmezer, Alanya Cumhuriyet Başsavcısı Celal Tekin, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Ekrem Kalan, Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi Rektörü Ali Ekrem Özkul, Milliyetçi Hareket Partisi Antalya İl Başkanı Hilmi Durgun, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, İlçe Emniyet Müdürü Alper Avcı, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay Engin Burak Mindivanlı, Alanyaspor Kulüp Başkanı Hasan Çavuşoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi Antalya eski Milletvekili Hüseyin Yıldız ve Gazipaşa, Sarıveliler, Güneyyurt, Göktepe, Kazancı belediye başkanları ile kurum müdürleri, oda ve dernek başkanları ile çok sayıda tarihçi ve eğitimci katıldı.

'BU KADİM ŞEHİR HEPİMİZİN'

Lansmanda öncelikle çeşitli sahne performansları sergilenirken, Türk opera sanatçısı ve tenor Hakan Aysev de katılımcılara konser verdi. Performansların ardından programın açılış konuşmasını Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel yaptı. Başkan Yücel konuşmasının başında katılımcılara, "Bizi, bir araya getiren 8 asrın ve gelecek asırların kahramanları, İki Denizin Sultanı, Ulu Hakan, Sultan Alaaddin Keykubat'ın başkentine, hoşgörünün şehrine, sabrın, merhametin, şefkatin, doğruluğun, sır tutmanın, cömertliğin, sadakatin, rabbine şükredenlerin şehrine, 800 yıldır güven ve huzurun hüküm sürdüğü, özgürlüğün kanatları altındaki, Alanya'mıza hoş geldiniz. Sizleri, asırlardır tüm görkemiyle dimdik ayakta duran; Süleymaniye Cami'yle, Alanya Kalesi'yle, Tersane'yle, Kızıl Kule'yle, Syedra Antik Kenti'yle, Alara Kalesi'yle, mescitlerimiz, evliyalarımız, yatırlarımızla, toprak altında yatan manevi hazinelerimizle, Sultan Alaaddin Keykubat ve onun kutlu ordusuyla, kadim şehir Alanya'nın tüm güzellikleriyle, selamlıyorum" diye seslendi.

'FETİH COŞKUSU PANDEMİDE BİZLERE UMUT OLSUN'

Alanya'nın fethinin 800'üncü yılını kutladıklarını dile getiren Yücel, "Fethimiz mübarek olsun. İstedik ki bu yıl çok farklı bir kutlama programı yapalım. Dünyayı, başta sağlık olmak üzere sosyal ve ekonomik olarak etkileyen, milyonlarca insanın ölümüne neden olan pandemi dolayısıyla üzücü ve zor bir süreçten geçiyoruz. Bu süreçte, geleceğin belirsizliğinde kaybolmaktansa, hep birlikte geçmişin sağlam köklerine tutunarak, güçlenelim istedik. İnanıyorum ki, fetih coşkusuyla karamsarlığı bir kenara bırakıp, yüzyıllardan akarak bizlere taşınan efsuni dinginlikte huzur bulacağız. Birlik ve beraberlik içinde geleceğe daha umutla bakacağız" dedi.

'BU DESTAN CESUR İNSANLARIN DESTANI'

Başkan Yücel, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: "Bugün, özgürlüğün kanatları altında bir fethi, bir milleti, bir ulusu ve 8 asırlık destansı bir tarihi anlatmak için buradayız. Bir destan ki azimle, kararlılıkla, Alanya Kalesi surlarına dayananların destanı, hemen vazgeçmeyenlerin, sabırla netice almayı bekleyenlerin, fethettiği topraklarda yaşayanlara merhametle yaklaşanların, onlara cömertçe davrananların, cesur insanların destanı. Sır tutmayı bilenlerin, Rabbine şükretmekten hiçbir zaman vazgeçmeyenlerin, doğruluktan ayrılmayanların, birbirlerine, ulusuna ve milletine sadık olanların, destanı bu. Biz Türklerin destanı. Bu şanlı fetih destanını bir yıl boyunca çeşitli etkinlik ve programlarla kutlayacağız. Alanya'yı fetheden Sultan Alaaddin Keykubat ve ecdadımızı hayır ve dualarla anacağız. Bu şehri Türklükle, Müslümanlıkla, ezanla, iyilik ve güzelliklerle buluşturan karaların ve denizlerin sultanı Alaaddin Keykubat'tır. Biz, Alanya'yı, Türk-İslam medeniyetiyle tanıştıran, yoğuran, bizlere bu eşsiz mirası bırakan Alaaddin Keykubat'tan ve o güzel ordudan razıyız. Allah da onlardan razı olsun" diye konuştu.

'SELÇUKLU'NUN MİRASLARINI AYAĞA KALDIRIYORUZ'

Alanya'da bulunan ve Selçuklu döneminden kalan eserler hakkında da bilgi veren Yücel, şunları söyledi:

"Alanya Kalesi, Surlar, İç Kale Saray Kompleksi, Ehmedek, Arap Evliyası, Tersane, Kızıl Kule, Süleymaniye Cami, Denizci Mescidi, Tophane, Akşebe Mescidi, Arasta, Bedesten, hanlar, hamamlar, sarnıçlar, Kızlar Pınarı Han ve çeşmesi, Sedre Av Köşkü, Hasbahçe Köşkü, Gülevşen Av Köşkü, Hacı Baba, Alarahan, Şarapsahan, Alara Kalesi Selçuklu'dan günümüze tüm ihtişamı ile varlığını sürdüren eserlerdir. Alanya'nın değerine değer katan bu kültür hazinelerini koruyup gelecek nesillere aktarmak gayesiyle birçok tarihi yapıyı restore ederek şehrimizin belleğine kazandırdık. Şehrimizdeki tarihi Alanya evlerini bir bir ayağa kaldırdık. Bedesten, Sedre Av Köşkü, Alanya Yemek Müzesi ve Oba Medresesi'nin onarımını yaptık. Fetih programı kapsamında inşallah açılışlarını gerçekleştireceğiz. Selçukluların kentimizdeki en önemli başyapıtı olan Alanya Kalesi'nin Unesco Dünya Kültür Mirası Listesi'ne girmesi için çalışmalarımız sürmektedir. Kalemizin ziyaretçi sayısı teleferik projemizi hayata geçirdikten sonra 4 kat artmıştır. Yürüyüş güzergahları ve yaya yolları projemizle, ziyaretçilerin kalenin her noktasını yürüyerek keşfetmeleri sağlanmıştır. Birçok ödül ile onurlandığımız restorasyon çalışmalarını büyük bir hızla sürdüreceğiz. Keykubat'ın fethine nail olmuş, Selçuklu'ya başkentlik yapmış, bu kadim kentin, güzel insanlarına hizmette bulunmak bizim için kutsal bir vazife, büyük bir onur ve gururdur. En büyük gayemiz; onlardan aldığımız sancağı daha yükseklerde dalgalandırmaktır."

'ALANYA'NIN VİLAYET OLACAĞINA İNANCIMIZ TAMDIR'

Alanya'nın geçmişteki gibi barışın, huzurun ve güvenin başkenti olmaya devam ettiğine işaret eden Başkan Adem Murat Yücel, "Farklı din ve dilden, 100'ün üzerinde milletten yaklaşık 31 bin yerleşik yabancıyla hoşgörüyle, birlik ve beraberlik içinde yaşamaktayız. 334 bine yakın nüfusuyla 24 ili geride bırakan Alanya, artık il olmayı çoktan hak etmiştir. 2023 vizyonuyla, Alanya'nın vilayet olacağına inancımız tamdır" dedi.

Lansman yapılan konuşmaların ardından Türk opera sanatçısı ve tenor Hakan Aysev'in kısa bir konser vermesiyle sona erdi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS