{$ day.Temps.HighTemp $} °

ALDAŞ'ın kar açıklamasına AK Parti'den sert yanıt

ALDAŞ'ın kar açıklamasına AK Parti'den sert yanıt
ALDAŞ'ın kar açıklamasına AK Parti'den sert yanıt

 

ANTALYA (DHA) - BÜYÜKŞEHİR belediye şirketi ALDAŞ'ın işlettiği Prefabrik Yapı Elemanları Fabrikası'nın geçen dönem zarar ederken kara geçirildiği şeklindeki açıklamaya tepki gösteren AK Parti İl Başkan Yardımcısı Atila Demirez, "Bu kesinlikle yalan. Sürekli sermaye artırımı yaparak kar göstermeye çalışıyorlar. Ürettikleri boruları fahiş fiyatla, belediyeye iş yapan müteahhitlere satıyorlar. Müteahhidi, boruyu ALDAŞ'tan temin etmediği takdirde hakedişini ödememekle tehdit ediyorlar" dedi.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde 2013 yılında kurulan Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden ALDAŞ tarafından işletilen Prefabrik Yapı Elemanları Fabrikası'nın zarardan kara geçtiği ve bir yıl içerisinde 5 milyon lira kar ettiği yönündeki Büyükşehir açıklaması, AK Partililerin tepkisini çekti. ALDAŞ A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Murat Zeydanlı'nın, "Mart 2019 öncesinde atıl vaziyette olan ve borç içinde teslim alınan fabrika, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in destekleriyle revizyon çalışması gerçekleştirilerek faaliyete geçirildi. Yoğun bir üretim sezonu geçiren fabrika bir yıl içerisinde borcunu kapatarak, 5 milyon liralık da bir kar elde etti" açıklamasına AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Atila Demirez sert yanıt verdi.

Gerçekte ALDAŞ ve Prefabrik Yapı Elemanları Fabrikası'nın kar etmediğini, kar varsa da bunun sermaye artırımı ve belediyeden ihale alan müteahhitlerin buradan alışveriş yapmaya zorlanmasıyla oluştuğunu ileri süren Demirez, "Fabrikanın kar ettiği kesinlikle yalan. Sürekli sermaye artırımı yaparak kar göstermeye çalışıyorlar. Ürettikleri boruları fahiş fiyatla, belediyeye iş yapan müteahhitlere satıyorlar. Müteahhidi, boruyu ALDAŞ'tan temin etmediği takdirde hakedişini ödememekle tehdit ediyorlar. ALDAŞ'da kar varsa, belediye eliyle müteahhitleri haraca kestiklerindendir" diye konuştu.

Aynı sorunun Ulaşım A.Ş. için de geçerli olduğunu belirten Demirez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yine Ulaşım A.Ş. zarar ediyor diyerek 30 milyon TL sermaye artırımını başkandan onay alarak geçen ay meclise havale ettiler. Konu, eksik bilgilendirme neticesinde bütçe komisyonunda kaldı. Bu ayki mecliste Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek 30 milyon TL sermaye artırımını meclisin onayına sunucaklar. Bu tamamen bir beceriksizliktir. Pandemi sürecini bahane ederek devamlı sermaye artırımı ile meclisten para aktarmaya devam ediyorlar. AK Parti grubu olarak aşağıdaki soruların cevaplarını bekliyoruz:

"2019- 2021 yılları arasında Ulaşım A.Ş’ye kaç defa sermaye artırımı yapıldı? Aynı yıllarda görev zararları kaç milyon? Kaç liralık akaryakıt desteği aldılar? Yönetim Kurulu Başkanı dahil aldıkları huzur ücretleri nedir? İdari kadroda kaç personel çalışıyor ve maaşları toplamı nedir? Pandemi sürecinde nasıl bir tasarruf tedbirleri uygulanmıştır?"

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS