Amatör telsizciler Başkan Uysal'ı ziyaret etti

Amatör telsizciler Başkan Uysal'ı ziyaret etti
Amatör telsizciler Başkan Uysal'ı ziyaret etti

 


ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği Başkanı Atilla Karadayı ve yönetim kurulu üyeleri, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ı makamında ziyaret etti.


Dernek çalışmaları hakkında bilgi veren yönetim kurulu üyelerinden Muhammet Soydal, amatör telsizciliğin yarım asra yakın geçmişi olan elektronik AR-GE faaliyeti olduğunu söyledi. Amatör telsizci belgesinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na bağlı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nün yılda iki kez yaptığı sınav sonucu alındığını belirten Soydal, şöyle konuştu:


“Bizler kendi istasyonlarımızı geliştiriyoruz. Ülkemizde bir deprem gerçeği var. Bu noktada amatör telsizcilerin mevzuatta geçtiği üzere afet haberleşmesi üzerinde misyonu var. Kendi başına hareket edip üretebilen insanlar yetiştirmeye gayret ediyoruz. Kullandığımız aletler eski bir sistem ama yoğun bir kullanımda telekomünikasyon alt yapısı göçebiliyor. Bizim kullanmış olduğumuz alt yapı ise topluluğa hitap edebiliyor. 'Amatör' kelimesi şöyle yanlış bir algıya sebebiyet veriyor. Bu işin aslında gerçekten profesyonelleri biziz. Bu işin en dip hücrelerine kadar iniyoruz. Ticari bir amaç gütmediğimiz ve aşkla şevkle yaptığımız için amatör kelimesi kullanılıyor."


Başkan Uysal, her ne kadar telsiz teknolojisi eski bir haberleşme sistemi olarak algılansa da özellikle doğal afet durumlarında haberleşmenin kesintisiz devamının ancak telsiz sistemleriyle mümkün olduğuna dikkat çekti. 17 Ağustos Marmara Depremi'nin bu anlamda çok öğretici olduğunu ve Eylül 2019'da İstanbul'da yaşanan depremde uzun süreli iletişim kopukluğunun telsiz haberleşmesinin önemini bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Başkan Uysal, “Afet durumlarında, haberleşmenin kesintisiz devamı için tek kanaldan birçok kişiye ulaşan ve herkesin haberleşmeyi takip edebileceği sistemlere ihtiyaç var. İşte bunu da ancak telsiz haberleşmesiyle sağlayabiliyoruz" diye konuştu.


Amatör telsizcilerin bu tip durumlarda kendi istasyonlarını, araçlarında oluşturdukları mobil istasyonları sivil savunma ekiplerinin kullanımına açarak haberleşmenin kesintisiz devamını sağladığını belirten Başkan Uysal, “Türkiye bir deprem ülkesi. Her anlamda hazırlıklı olmalıyız. Amatör telsizciliğin yaygınlaşması da hem bu hazırlığın parçası hem de elektronik bir uğraş, hobi. Bu çerçevede Muratpaşa Belediyesi olarak amatör telsizciliğin yaygınlaşması için her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS