Antalya protokol yoluna Mimar Sinan eseri

Antalya protokol yoluna Mimar Sinan eseri
Antalya protokol yoluna Mimar Sinan eseri

 

ANTALYA, (DHA) - KEPEZ Belediyesi, sınırlarındaki bölümünü peyzaj çalışmasıyla güzelleştirdiği Antalya'nın protokol yolu olarak bilinen Gazi Bulvarı'na, Mimar Sinan'ın eseri Sokullu Mehmet Paşa Camii'nin mimarisinde bir cami inşa ediyor.

Kepez Belediyesi, Düdenbaşı Mahallesi'nde kaba inşaatı biten Konyalılar Camii'nin yapımını tamamlıyor. Protokol yolu Gazi Bulvarı'nda yer alan caminin ince işleri Kepez Belediyesi tarafından yapılacak. Mahallenin artan nüfusuna cevap verememesinden dolayı 1979'da inşa edilen Konyalılar Camii, yıkılarak yeniden inşa edilmeye başlanmıştı. Belediye-hayırsever işbirliğinde yapımına başlanılan caminin mimari projesi de Mimar Sinan'ın eseri Sokullu Mehmet Paşa Camii'nin mimarisinden esinlenerek hazırlandı.

CAMİNİN İNCE İŞ İHALESİ TAMAM

Caminin karkas inşaatı, Kepez Belediyesi-hayırsever işbirliği ile yapıldı. Konyalılar Camii'nin, ince işleri ise Kepez Belediyesi tarafından tamamlanacak. Bu kapsamda caminin ince işleri, elektrik ve mekanik tesisat işlerinin yapım ihalesi gerçekleştirildi. İhalenin kesinleşmesi ve yüklenici firmaya yer teslimi yapılmasından sonra caminin ince işleriyle ilgili inşası başlayacak. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, inşaat başlamadan önce karkas halindeki Konyalılar Camii'nde incelemelerde bulundu. Başkan Tütüncü, Konyalılar Camii'nin, Düdenbaşı Mahallesi'nin gecekondu yıllarında 1979'da yapıldığın hatırlatarak, şunları söyledi:

"Konyalılar Camii, Antalya'nın protokol yolu Gazi Bulvarı üzerinde küçük, şirin bir camiydi. Mahalleyi yeniledik. Mahalle de ciddi bir kentsel dönüşüm oldu. Caminin de yenilenmesi, günümüz şartlarına uygun hale gelmesi gerekiyordu. Protokol yolu üzerinde olması nedeniyle de Konyalılar Camii'ni, estetiği ve mimarisiyle kendinden söz ettiren, Antalya'nın önemli sivil mimari eserlerinden biri haline getirelim istedik."

SEMBOL CAMİ OLACAK

Konyalılar Camii'nin, Antalya'nın, Kepez'in sembol camilerinden de birisi olacağına işaret eden Tütüncü, konuşmasını şöyle deval etti:

"Cemaatimiz, mahalleli hemşehrilerimiz ve belediye işbirliği ile caminin karkası tamamlandı. Bundan sonra caminin yapımını biz devraldık. İnşallah şimdi güzel bir camiyi birlikte, beraber yapmış olmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşayacağız. Konyalılar Camii, Gazi Bulvarı'nın üzerinde bakanların tekrar dönüp baktıkları ve güzel bir mimari tasarıma sahip bir ibadethane olacak. Caminin ince işleriyle ilgili ihalesi tamamlandı. Önümüzdeki günlerde caminin inşaatı başlayacak. İnşallah kısa bir süre içerisinde camii tamamlayarak, mahalleye armağan edeceğiz, Böylelikle Kepez'e yine güzel bir mühür vurmuş olacağız."

Konyalılar Camii'nin projesini, Mimar Sinan'ın, Sokullu Mehmet Camii'ni örnek alarak hazırlandı, Osmanlı mimarisinin karakteristik çizgilerine sahip olacak.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS