Antalya’nın Beylik Zeytini ‘çeşit’ olarak tescillendi

Antalya’nın Beylik Zeytini ‘çeşit’ olarak tescillendi
Antalya’nın Beylik Zeytini ‘çeşit’ olarak tescillendi

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Ticaret Borsası (ATB) zeytinde yerel çeşitlerin tescili ve ticarete kazandırılması için çalışmalarını sürdürüyor. Eski zeytinliklerde varlığı bilinen ancak zaman içerisinde yetiştiriciliği azalan Beylik Zeytini, Borsa’nın girişimiyle çeşit olarak tescillendi. Yağ kalitesi yüksek olan Beylik Zeytini çeşidinin yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.
En önemli zeytin üretim merkezlerinden biri olan ancak zeytinde hak ettiği yeri bulamayan Antalya, zeytin varlığını yeniden keşfediyor. ATB'nin girişimiyle Antalya’nın en önemli değerlerinden Beylik Yeşil Zeytini, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nün ar-ge çalışmalarıyla Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü tarafından ‘çeşit’ olarak tescilledi.
BORSA ZEYTİNE ÖZEL ÖNEM VERİYOR
ATB Başkanı Ali Çandır, kökleri Pamfilya dönemine dayanan Antalya’nın, iyi bir zeytin merkezi olduğunu, ancak zeytin ve zeytinyağının bölgede hak ettiği yerde olmadığını kaydetti. ATB olarak son dönemde zeytin konusuna özel önem verdiklerini dile getiren Çandır, bölgeye has zeytin çeşitlerini ortaya çıkarmak için çalıştıklarını kaydetti. Bölgeye has Tavşan Yüreği Zeytinin coğrafi işaret tescili için Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurduklarını ve 2018 yılında coğrafi işaret tescili aldıklarını anımsatan Çandır, Beylik, Memecik gibi zeytin türlerinin çeşit olarak tescili için de uzun süredir çalıştıklarını aktardı.
TESCİLİ BAKAN PAKDEMİRLİ AÇIKLADI
Akdeniz Bölgesi’nde eski zeytinliklerde yaygın solarak yetiştirilen Beylik Zeytininin çeşit olarak tescillenmesi için Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ile birlikte çalıştıklarını kaydeden Çandır, enstitü tarafından yapılan çalışmalar sonucu Beylik’in, zeytin çeşidi olarak bakanlıkça tescil edildiğini belirtti. Çandır, Beylik Zeytininin çeşit olarak tescilinin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklandığını belirtirken, “Beylik Zeytini çeşit kataloğuna girdi. Tescilde emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.
MEYVESİ İRİ, YAĞ KALİTESİ ÇOK YÜKSEK
Beylik Zeytininin zeytinyağı kalitesinin yüksek olduğunu vurgulayan Ali Çandır, sofralık ve yağlık olarak değerlendirildiğini belirtti. Çandır, ağacı kuvvetli ve yayvan gelişim gösteren Beylik Zeytinin bölgede daha çok Manavgat tarafında yetiştirildiğine dikkat çekti. Meyvesi iri olan Beylik’in zeytinyağı kalitesinin yüksek olduğunu vurgulayan Çandır, bu çeşidin üretiminin yaygınlaştırılması ve ticarete kazandırılması için çalışacaklarını aktardı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS