ASAT'tan İbradı'ya 12 milyon yatırım

ASAT'tan İbradı'ya 12 milyon yatırım
ASAT'tan İbradı'ya 12 milyon yatırım

 


ANTALYA, (DHA) - BÜYÜKŞEHİR Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü tarafından, İbradı'nın içme suyu ve altyapısına yönelik 5 yılda 12 milyon TL yatırım yapıldı.


ASAT Genel Müdürlüğü, İbradı'da içme suyu sorunu çeken merkeze uzak mahallelerin sorununu çözmek için çalışmalarını sürdürüyor. ASAT, 5 yılda yaklaşık 3 milyon TL yatırım bedeliyle İbradı merkez ve mahallelerde içme suyu hatlarında yenileme ve iyileştirme çalışması yaptı. Bugüne kadar 9 mahallede 29 kilometrelik içme suyu hat çalışmasını tamamlayan ASAT, devam eden yatırımlarla ilçeye toplam 37 kilometrelik yeni içme suyu şebeke hattı kazandıracak.


25 YILLIK SORUN SON BULACAK


Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, İbradı'da başlattığı sondaj çalışmalarında yeni su kaynaklarına ulaştı. Yeni kaynaklardan alınacak suyla özellikle yazın yaşanan içme suyu sıkıntısı çözüme kavuşturulacak. ASAT ekipleri, sondaj çalışmalarıyla Söğütbelen, Tozak, Akçeşme ve Çukurviran mevkilerinde bulunan yeni su kaynaklarıyla bölgenin 25 yıllık içme suyu sorununa çözüm getirecek. ASAT ilçe genelinde bugüne kadar 416 metrelik sondaj kuyusu çalışması yaptı.


KANALİZASYON HATTI


ASAT, İbradı'da altyapı eksiklerini gideriyor. Özellikle yaz aylarında nüfus yoğunluğunun arttığı Ormana'nın kangren haline gelen kanalizasyon sorununa kalıcı çözüm getirildi. Bu çalışmalar kapsamında ilçeye 10 bin 565 metre kanalizasyon hattı döşendi. Böylelikle bugüne kadar kanalizasyon ağı olmayan mahalleler altyapıya kavuştu. İbradı'da cadde ve sokakların yağmur suyu sorunu de inşa edilen drenaj kanalları ile çözüm buldu. ASAT, Ormana Mahallesi'ne 2 milyon 275 bin TL bedelli atıksu arıtma tesisi de yaptı.


İbradı ilçesinde yapımı halen devam eden ve haziran ayı öncesinde devreye alınması planlanan bir arıtma tesisi daha bulunuyor. Membran Üniteli Paket Atıksu Arıtma Sistemi ile günde 400 metreküp kapasitede hizmet verebilecek olan yeni tesisin maliyeti ise yaklaşık 2 milyon TL. İlçedeki arıtma tesisleri sayesinde başta İbradı'nın dünya çapında bir değeri olan Altınbeşik Mağarası ve etrafındaki doğal doku en etkili şekilde korunacak. Mevcut yer altı sularına ve traverten oluşumlara insan kaynaklı atıkların karışması engellenecek.


İbradı'da altyapı çalışmaları ardından deforme olan caddeleri de sıcak asfaltla kaplayan ASAT, 5 yılda içme suyu, kanalizasyon ve arıtması için toplam 12 milyon TL yatırım yaptı.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS