ATSO Başkanı Çetin: Bir yılı daha kaybedemeyiz

ATSO Başkanı Çetin: Bir yılı daha kaybedemeyiz
ATSO Başkanı Çetin: Bir yılı daha kaybedemeyiz

 

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Antalya'nın en kısa zamanda 'mavi' il olması gerektiğini belirterek, “Antalya ekonomisinde bir yılı daha kaybedemeyiz. Valilik tarafından bize de üyelerimizi denetleme görevi verildi. Elimizden geldiğince üyelerimizi dolaşıp bilgilendirme yapacağız" dedi.

ATSO'nun, pandemi nedeniyle çevrimiçi düzenlenen meclis toplantıları, bir yıl aradan sonra ilk kez fiziki katılımlı olarak konferans salonunda yapıldı. ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer başkanlığında, ATSO Başkanı Davut Çetin, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla yapılan toplantıda, oturma düzeni sosyal mesafe kurallarına uygun düzenlendi.

RİSK ALMA ZAMANI DEĞİL

Bir yıl sonra bir arada olmanın heyecanını yaşadıklarını belirten Davut Çetin, “Gerçekten böyle görüşmeyi özlemişiz, ama maalesef koşullar halen tam normalleşmeye izin vermiyor. Geçen yıl bu dönemde toplantı yasağı konuldu ve bu ay 300 kişiye kadar toplantıya serbestlik getirildi. Önümüzdeki aylar fiziki mi yapalım, online mı yapalım diye sorularak karar verilecek. Rehavete kapılma ve 'bana bir şey olmaz' diye risk alma zamanı değil. Maalesef son günlerde hem vaka sayısı hem can kaybı hızlı artış gösteriyor" dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ DEVAM ETMELİ

Yiyecek-içecek sektörü çalışma saati kısıtlamasından şikayetçi iken yeni kısıtlamalar geldiğini kaydeden Çetin, “Ramazan ayında sadece paket servis yapılabilecek. Hafta sonu yasağı diğer işletmeleri de etkileyecek. Keşke kurallara daha iyi uyulsaydı, vaka ve vefat artışını önleyebilseydik. Rehavetin, kurallara uymayanların cezasını bu sektörlerde kurallara uyan arkadaşlarımız ödüyor. Yiyecek ve içecek sektörü aylarca kapalı kaldı. Halen ciro kaybıyla yaşayan sektörlerimize daha fazla destek sağlanmasını istiyorduk, kısa çalışma ödeneğinin devam etmesi gerektiğini haftalardır söylüyoruz" dedi.

ŞEFFAFLIK VE KURALLARA UYMAK ÖLÜM-KALIM MESELESİ

Baştan beri salgınla ilgili verilerin şeffaf ve doğru paylaşılmasını istediklerini, ama şeffaflığın ve kurallara uymanın ölüm-kalım meselesi olduğunu anlatamadıklarını kaydeden Çetin, “Koronavirüs, markette mi toplu taşımada mı restoranda mı okulda mı camide mi nerede bulaşma daha fazla, hangi mesleklerde daha fazla açıklanmalıydı. Vefatlar konusunda da daha ayrıntılı bilgi verilmeliydi. İngiltere'de hangi yaş ve cinsiyette, hangi mesleklerde daha fazla can kaybı olduğu açıklanıyor. İlk sırada sağlık çalışanları var, güvenlik görevlileri, şoförler, gıda sektörü, aşçılar, taksi şoförleri diye gidiyor. Hangi sektörde vaka sayısı nasıl değişiyor inceleniyor, ona göre önlem alınıyor. Biz de böyle yapsaydık, belki herkes daha sorumlu davranırdı" dedi.

ANTALYA EKONOMİSİNDE BİR YILI DAHA KAYBEDEMEYİZ

Yeterli miktarda aşı tedariki yapılmasının hem daha fazla can kaybını önleyeceğini hem de ekonomideki hasarı azaltacağına dikkat çeken Çetin, “Antalya olarak bizim durumumuzun ne kadar hassas olduğunu söylemeye gerek yok. Antalya ekonomisinde bir yılı daha kaybedemeyiz. Bu konuda valilikte toplantılar yaptık, denetimleri sıkılaştırma kararları alındı. En kısa zamanda Antalya'nın mavi il olması gerekiyor. Valilik tarafından bize de üyelerimizi denetleme görevi verildi. Elimizden geldiğince üyelerimizi dolaşıp bilgilendirme yapacağız. Meslek komitelerimiz de sektörlerinde bu yönde çalışmalıdır" diye konuştu.

MALİ DESTEK SORUNU

Mevzuat sorunlarının çözülebildiğini, ama konu mali destek olunca bakanların da yetmediğini anlatan Çetin, havalimanı işletmecilerine verilen kira desteği kadar kira desteğinin, kapalı kalan işletmelere verilemediğini söyledi. Oda olarak 'Nefes kredisi' sağlamak gibi mümkün olanı yaptıklarını, söylenmesi gerekeni söylediklerini açıklayan Çetin, “Bizim işimiz sorunu söylemek, çözümü göstermektir, sonrası siyasetin işidir, Hükümetin ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin sorumluluğudur. Bu dönemde pandeminin yükü daha adil paylaşılmalı, kapanan işletmelere, işsiz kalanlara daha fazla destek verilmeliydi. Maalesef, toplum olarak birlik-beraberlik, dayanışma kültürünü kaybediyoruz. Dayanışma ve paylaşma yerine diğerini geçme mücadelesi veriyoruz" dedi.

EXPO'YA TARIM TEKNOLOJİLERİ BÖLGESİ ÖNERİSİ

Stratejik plan kapsamında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ile birlikte EXPO alanında Tarım Teknolojileri Geliştirme Bölgesi kurulması konusunu ele aldıklarını anlatan Çetin, “Alanın kendisi, en azından bir bölümü ve çevresi buna uygun. Şimdi İzmir böyle bir projeyi gerçekleştiriyor, Antalya'da bu konudaki potansiyelimiz ortada. Bu tür yatırımlarla Antalya ekonomisinde yüksek katma değer ve teknoloji üretimine dönük ekosistemi güçlendirmeliyiz. Bu konuyu sayın bakanlarımızla paylaştık, daha geniş bir çerçevede ele alınması gerekiyor" dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ VE AŞI TALEBİ

Sektörlerin ortak talebinin kısa çalışma ödeneğinin devamı ve aşıda sektör çalışanlarına öncelik verilmesi olduğunu belirten Davut Çetin, şunları söyledi:

“Kuşkusuz Antalya olarak hepimizin ortak isteği, salgınla mücadele ve sezonu kurtarmaktır. Sezona kadar seferber olmalı, pandemiyi yenmeliyiz. Turizmde Avrupa pazarı belirsizliğini koruyor. Tur operatörleri ve İspanya gibi ülkeler bu sezon 2019'un yüzde 50'si ile yüzde 75'i arasında turist hedefliyor. İspanya ve Yunanistan aşı pasaportu ile Avrupa Birliği üyesi olmanın avantajını sağlamaya çalışıyor. Biz AB ile ilişkilerin önemini yaz sezonu gelince hatırlıyoruz. Umarım ki bu aşı pasaportu sorunu aşılabilir."

 

 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS