ATSO mart ve nisan ayı meclisi elektronik ortamda yapıldı

ATSO mart ve nisan ayı meclisi elektronik ortamda yapıldı
ATSO mart ve nisan ayı meclisi elektronik ortamda yapıldı

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), mart ve nisan ayı meclis toplantısını elektronik ortamda gerçekleştirdi. Meclis üyelerinin elektronik ortamda katılımıyla, Meclis Başkanı Süleyman Özer'in başkanlığında yapılan toplantıda, meclis üyeleri ağırlıklı olarak koronavirüs salgını nedeniyle dünyada ve Türkiye'de alınan önlemler ışığında, sektörlerinde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Toplantıda ayrıca bu yıl Covid-19 salgınının sebep olduğu durum nedeniyle Ramazan pidesine zam yapılmaması yönünde karar alındı.

Elektronik ortamda yapılan bir meclisin ATSO tarihinde ilk olduğunu belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “Bir aydan bu yana yönetim kurulu toplantılarımızı ve komite toplantılarımızı elektronik ortamda yapıyoruz. Korona dolayısıyla bizim yönetim olarak iş yükümüz azalmadı, tersine arttı. Yüz yüze görüşmeler azaldı, ama telefonla çalışma birkaç misli arttı. İlk günden bu yana TOBB'da Rifat Başkan ve TOBB yönetimiyle hükümetin destek paketi üzerinde çalışıyoruz. İşyeri kapanmaları dolayısıyla sayın valimizle ve belediye başkanlarımızla devamlı görüşme halindeyiz. Antalya, nazar değmesin, Türkiye'de en az vaka olan illerden birisi. Antalya'yı korumak hepimizin sorumluluğu. Şimdi ne kadar disiplin ve fedakârlık gösterirsek, o kadar hızlı sonuç alırız. Bu süreçte sağlık çalışanlarımız müthiş bir fedakârlıkla hizmet veriyor. Hepsine şükranlarımızı sunuyorum. Salgın nedeniyle Türkiye'de can kaybımız 2 bin kişiyi geçti. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum" dedi.

1 MİLYON MASKE

ATSO'nun maske üretimi ve dağıtımı konusunda ilk günden itibaren büyük sorumluluk üstlendiğini vurgulayan Davut Çetin, “1 milyon maske için kumaş aldık, Milli Eğitim okullarda maske üretimine başladı. Valilik tarafından kamu çalışanları ile odamız web sayfasından maske talep eden işletmelere dağıtım yapıldı. Ayrıca odamızda siperli maske üretiyoruz. Şu ana kadar 5 bin siperli maske üretip İl Sağlık Müdürlüğü'ne teslim ettik" diye konuştu.

Dünya ekonomisinin, özellikle ABD ve Avrupa'da 1929 krizinden sonraki en büyük ekonomik krizin yaşandığını, Türkiye ekonomisinin de korona krizinden ağır biçimde etkilendiğini belirten Davut Çetin, “En önemli konu salgının büyümesini durdurmak ve normal yaşama en kısa zamanda dönülmesini sağlamaktır. İnsanlar marketlerde ve pazarlarda daha dikkatli olmalı, sıra ve mesafe kurallarına herkes uymalı. Şu anda 40 günlük bir zaman geçirdik. Vaka sayısı artışı durmaya başladı, ama halen zamana ihtiyaç olduğu görülüyor" dedi.

ANTALYA'DA ÇİFT ETKİ

Antalya ekonomisinin hem işyeri kapanmalarından hem de turizmdeki kayıptan dolayı iki taraflı etkilenme yaşadığını vurgulayan Davut Çetin, “Geçen yıl nisan ayında 900 bin civarında turiste ev sahipliği yapmıştık, 4 ayda 1.5 milyona yakın ziyaretçimiz olmuştu. Yılın ilk aylarındaki yüksek verilerin etkisi ile bugüne kadar gelen 504 bin turisttir. Şu anda iç ve dış turizm durmuş bir halde. Koronanın etkisi turizmde, ticarette, sanayide daha bir süre yaşanacak. Yapılan anketlerde Avrupa'nın yüzde 50'si ilk 3 ayda tatile gitmek istiyorum diyor ama istemekle olmuyor" ifadesini kullandı.

TURİZM SEKTÖRÜ YÖN DEĞİŞTİRECEK

Koronavirüs salgını ile birlikte turizm sektöründe de radikal değişiklikler beklendiğini vurgulayan Davut Çetin, şunları kaydetti;

“Turizm grubumuzun önerileri önemlidir ve dikkate alınmalıdır. Otellerin bir kısmına yenileme yaparak kapalı kalma imkânı sağlanmalıdır. Şu anda 504 bin kişi. Benim öngörüm, bundan sonra geçen yılın ancak yüzzde 30-40'ı kadar turist gelir. Kapasiteyi düşürelim belli bölgelere destek verelim, şehir içi otelleri koruyalım. Turizmin bundan sonra da yönü değişecek. Belki kitle turizminden çıkacağız. Şehir otelciliği ve kırsal turizm daha çok gelişebilir gibi gözüküyor. Kundu gibi bölgelerimiz kapasiteyi düşürerek, her şey dahilden çıkarak, mesafe kurallarına uyarak, daha yüksek fiyatlarla çalışmayı deneyebilir. Otel, restoran, kuaför, kreş gibi işletmelerde birinci slogan hijyen ve sağlık olmalıdır. Önümüzdeki günlerde dünyada bazı otellerin sağlık komplekslerine dönüşmesi mümkündür. Müşterilerine bağışıklık sistemi güçlendirme programı uygulayan oteller olacaktır. Belki korona testi yaptıran otel çıkacaktır. Kültür ve Turizm Bakanımız korona sertifikası üzerinde çalışma başlattıklarını söylemiştir. Buna göre araç sterilizasyonu, araç personelinin bağışıklık belgesi, personelin pandemi eğitimi alması, otel, havalimanı, restoran sterilizasyonu gibi koşullar getirilecektir."

RAMAZAN PİDESİNE ZAM YOK

ATSO Meclis toplantısında Ramazan ayı pide fiyat tarifesi de gündeme geldi. ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO Meclisi'nin Ramazan pidesine zam yapılmaması yönünde karar aldığını belirterek, “Pandemiden dolayı meclisimiz pide fiyatlarını, fırın sektörümüzün de önerisiyle, geçen yıl düzeyinde (300 gr pide 3 TL) tutma kararı aldı. Artan maliyetlere rağmen Ramazan ayında halkımızın sofrasına destek olunmuştur" dedi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS