ATSO Mayıs ayı meclis toplantısı yapıldı

ATSO Mayıs ayı meclis toplantısı yapıldı
ATSO Mayıs ayı meclis toplantısı yapıldı

 

ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Ticaret ve Sanayi (ATSO) Mayıs Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Süleyman Özer başkanlığında online olarak yapıldı. Başkan Davut Çetin toplantının açılışında yaptığı konuşmada, oda faaliyetleri ve gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasına, kısa süre önce vefat eden Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş'ı anarak başlayan Davut Çetin, “Sevdiğimiz bir arkadaşımızı, kardeşimizi kaybettik. Manavgat için çok çalışan, pandemiye rağmen koşturmaya devam eden başarılı bir başkandı. Buradan odamız adına kendisine bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

Pandeminin hayatımıza girdiği geçen yıldan bu yana 15'inci meclis toplantısını gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Çetin, "Bu dönemde en az 3 müşterek komiteler toplantısı yaptık, ayrıca sektörel toplantılarımız da oldu. Bunun dışında odamızın yönetim kurulu, Odalar Birliği Yönetim Kurulu toplantıları, sektörel toplantılar, basınla görüşmeleri sayarsak bu kadar toplantıda en çok kullandığım iki kelime var; birisi pandemi, diğeri destek" diye konuştu.

BİNLERCE ÜYEMİZ KREDİ, VERGİ, KİRA, ÜCRET ÖDEME DERDİNDE

Davut Çetin, 15 aydır açılmayan, açılsa da iş yapamayan, genelge mağduru binlerce ATSO üyesi olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Üyelerimize ekonomik desteği sürekli konuştuğumuz için neredeyse rüyasını göreceğiz. Konuşmaktan yorulduk, ama ateş düştüğü yeri yakıyor. 15 aydır açılmayan, açılsa iş yapamayan, genelge mağduru binlerce üyemiz artık tahammül edemez noktaya geldi. Halen binlerce üyemiz kredi, vergi, kira, ücret ödeme derdinde. Komitelerimiz her ay destek taleplerini yazıyor. Vergi ve kredilerin ertelenmesi, hibe destek verilmesi, yeni kredi talepleri değişmez gündem olmaya devam ediyor. Ülke olarak ekonomik destek konusunu tatmin edici bir şekilde çözemedik. Bunun neden böyle olduğunu anlamak mümkün değil. Daha önce de söyledim, geçen yıl kredide dünya rekoru kırdık. İşsizlik Fonundan sağlanan kısa çalışma ödeneği gibi destekler çok yararlı oldu. Küçük esnafa kira desteği gibi destekler kuşkusuz önemli olmuştur. Bu son 3 ve 5 bin lira destek ise tek kişi çalışan esnaf için yine bir can suyu olmuştur. Fakat bir daha altını çizerek söyleyeyim, kamu bütçesinden bizim üyemize, şirketlere verilen destekler yetersizdir. Kira, genel gider ve ciro kaybı destekleri yetersiz kalmıştır."

ANTALYA BİRİNCİ DARBEYİ PANDEMİDEN İKİNCİ DARBEYİ TURİZMDEN ALDI

"Biz Antalya olarak birinci darbeyi pandemiden, ikinci darbeyi turizmden alıyoruz. Havalimanından gelen ziyaretçi sayımız, 2019'da 5 ayda 3 milyon 300 bin kişiydi, geçen yıl 500 bine düşmüştü. Bu yıl özellikle Ukrayna sayesinde ancak 650 bin civarına çıktık. Yani 2019 göre yüzde 80 kaybımız var. Turizm ve turizme bağlı sektörlerde 15 aydır açılamamış, açılsa da iş yapamamış işletmelerimiz var. Geçen yıl mart-haziran arasında restoranları, kafeleri kapattık, kasımdan-mart sonuna kadar tekrar kapattık, nisanda açtık mayıs ayında yeniden kapattık. Paket servisle çalışmayan dünya kadar yiyecek-içecek işletmesi var. Sadece turizmle ayakta duran giyimden kuyuma kadar çeşitli sektörlerde binlerce üyemiz bulunuyor. Bizim üyemize 750 lira kira yardımı, 40 bin lira tavanlı ciro kaybı yardımı, 5 bin lira hibe gibi yardımlar yetmez. Geçen ay söyledim bizde yüzde 3 olan ciro kaybı desteği Avrupa'da yüzde 70'e kadar çıkıyor, bizde 40 bin lira, yani 5 bin dolar olan destek orada 200 bin Euro'ya kadar çıkıyor. Aradaki fark 4-5 kat olsa anlarız, ama aradaki fark 40 kata çıkıyor. Türkiye bu kadar fakir bir ülke değil."

ANTALYA'YA 100 MİLYON LİRAYA YAKIN NEFES KREDİSİ

"Bu kapanma döneminde yeni bir nefes kredisi paketi sağlamak için yoğun şekilde çalıştık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak hükümetle ve bankalarla görüşüldü ve şartlar zorlanarak bir imkan yaratıldı. Biz zaten geçen yıl oda imkanlarının ötesinde bir destek sağlamıştık, bu yıl da Antalya'da 100 milyon liraya yakın bir nefes kredisi devreye almış olacağız. Kredi faiz yükünün bir kısmını odalar ve borsalar karşıladığı için faiz oranı da düşük olacak. Bu paketin acil ihtiyacı olan üyelerimize bir nebze faydalı olmasını temenni ediyorum."

1 HAZİRAN'DAN İTİBAREN İŞLETMELERİMİZ AÇILSIN İSTİYORUZ

"Ekonomik destek dışında önemli bir talebimiz kapalı olan işletmelerimizin açılmasıdır. Pandeminin yükünü, kapanma sürecindeki hataların yükünü bu işletmeler fazlasıyla çekmiştir. Artık 1 Haziran'dan itibaren kapalı olan işletmelerimizin de açılmasını istiyoruz. Turizm açılmadıkça Antalya için 2 afet birden var demektir. Geçen yıl turizmdeki kayıp nedeniyle çift bedel ödedik, bu yıl da kapanmada geç kalmanın faturasını hem sağlıkta hem turizmde birlikte ödüyoruz."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS