{$ day.Temps.HighTemp $} °

ATSO'dan 'Dünya Temizlik Günü' farkındalığı

ATSO'dan 'Dünya Temizlik Günü' farkındalığı
ATSO'dan 'Dünya Temizlik Günü' farkındalığı

 

ANTALYA,(DHA) - ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) 18 Eylül Dünya Temizlik Günü kapsamında Düzlerçamı Orman Alanı'nda düzenlediği etkinlik katılımcıların yoğun ilgisi ile gerçekleştirildi. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, çok sayıda meslek odası, STK, SİAD başkanı ile vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte orman bölgesinde geniş bir alan içerisindeki çöpler toplantı.

TÜPLÜ TV'DEN TRAKTÖR LASTİĞİNE HER TÜRLÜ ATIK ÇIKTI

Düzlerçamı Ormanlık Alanı içerisinde yer alan geniş bir bölgede orman işçileri ve katılımcıların birlikte yaptığı temizlik ilk olarak yol kenarındaki çöplerin toplanması ile başladı. Ardından orman alanının içine girerek temizliğe devam eden katılımcılar, burada tüplü televizyondan, traktör lastiğine, içki şişelerinden, plastik atıklara kadar her tür çöpü topladı. ATSO Başkanı Davut Çetin, "Bugün burada bir farkındalık yaratmak için bir araya geldik. Doğa ve çevre konusu artık tüm dünyanın gündeminde. İklim değişikliklerinin, doğal afetlerin ve insan kaynaklı felaketlerin her gün yaşandığı ve doğaya verdiği zararı en aza indirmek için artık çevremize çok daha fazla özen göstermeliyiz" dedi.

'YANGINLARI TEKRAR YAŞAMAYALIM'

Ormanda yapılan temizlikte her çeşit atığın çıktığını ifade eden Başkan Çetin, şunları söyledi:

"Düzlerçamı Ormanlık Alanı'nda gerçekten bugün bizleri çok üzen manzaralarla karşılaştık. Yol kenarlarına atılmış cam şişeler ve cam kırıkları, orman alanının içerisinde bırakılmış içki şişeleri, plastik atıklar. Bunların yanında şaşırdığımız televizyon ve traktör lastik atığı ile karşılaştık. Bunlar doğada binlerce yılda kaybolmayan atıklar. Bu atıkların camlarından güneş ışıklarının etkisiyle yangınlar çıkıp ormanlarımızı yok ediyor. En son Manavgat'tan başlayan yangınlardan sonra artık aynı felaketleri yaşamamalıyız. Bu felaketler bizlere ders olmalı. Ben buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bu etkinlik bugünle kalmasın. Bugünden başlayan bu farkındalığı her gün devam ettirelim."

Konuşmasının sonunda etkinliğe gelen herkese teşekkür eden ATSO Başkanı Çetin, "Bugün burada genç öğrenci arkadaşlarımız da var torunlarıyla birlikte katılan vatandaşlarımız da var. SİAD Başkanlarımız, Meslek Odası Başkanlarımız, STK Başkanlarımız yanımızda. Orman Bölge Müdürümüz Vedat Dikici ve orman çalışanlarımız bizlere büyük destek oluyor. Ben hepsine teşekkür etmek istiyorum. Bu etkinlikte anladık ki bu duyarlılığı sağlayacağız. Ben tüm katılımcılara ama özellikle de Orman Bölge Müdürümüz ve ekibine çok teşekkür ediyorum" dedi.

'ORMANLAR TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN EVİDİR'

Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, ormanların doğanın nefes aldığı akciğerler olduğunu vurgulayıp, "Bizler hem karayollarının kenarında hem de piknik alanlarında bir türlü temizliği sağlayamıyoruz. Ormanlık alanlara gelen her vatandaşımız buraya kendisinden sonra gelecek insanları da düşünerek hareket etmeli" dedi. Bölge Müdürü Dikici, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün elimizden geldiğince gördüğümüz tüm çöpleri toplamaya çalışacağız. Ormanlarımız Türkiye Cumhuriyeti'nin evidir. Evlerimize nasıl bakıyorsak, nasıl temiz tutuyorsak ormanlarımıza da aynı şekilde özen göstermeliyiz. Geçtiğimiz günlerde büyük bir orman yangını yaşadık. Ormanların faydasını ve önemini bir kez daha anlamış olduk. Bir kez daha aynı felaketleri yaşamamak için lütfen duyarlı ve dikkatli olalım. Unutmayalım ki ormanlar tüm vatandaşlarımızın ve Cumhuriyetimizin ormanları. Bizim için su ve hava ne kadar önemliyse ormanlarımız da ülkemiz için o kadar önemli. Lütfen ormanlarımızı hep beraber koruyalım."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS