AÜ Konservatuvarı'nda mezuniyet sevinci

AÜ Konservatuvarı'nda mezuniyet sevinci
AÜ Konservatuvarı'nda mezuniyet sevinci

 

ANTALYA,(DHA) - AKDENİZ Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı bitiren 27 öğrenci, düzenlenen tören ile mezun oldu. Mezuniyet coşkusuna ortak olan Rektör Prof.Dr. Özlenen Özkan, "Sizlerin sanat yaşamınızı büyük bir ilgi ve keyifle takip edeceğiz" dedi. Rektör Özkan, konservatuvar binasıyla ilgili bilgiler verdi.

Konservatuarın mezuniyet töreni, pandemi koşullarında Olbia Çarşısı Toplantı Salonu'nda yapıldı. Mezuniyet törenine AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan'ın yanı sıra Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Genel Sekreter Ali Evren İmre, akademisyenler ve mezun olan öğrencilerin aileleri katıldı.

ULUSLARARASI BAŞARILAR GURURLANDIRIYOR

Mezuniyet törenindeki konuşmasına, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur" sözleriyle başlayan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, şöyle konuştu:

"Biz de bu düşüncenin ışığında toplumumuza sanatçı yetiştiren Konservatuvarımız ve Güzel Sanatlar Fakültemizi çok önemsiyoruz. Her iki birimimizde de dünyanın sanatta önde gelen ülkelerindeki seviyede eğitim verildiğine inanıyorum. Bunun en önemli göstergelerinden biri de öğrencilerimizin ve mezunlarımızın aldığı başarılar. Her yıl çok sayıda öğrencimiz, uluslararası yarışmalarda yeteneklerini sergileyerek ülkemize, şehrimize ve üniversitemize önemli ödüller getiriyor. Birçok öğrencimiz eğitimine yurtdışındaki önemli üniversitelerde devam ediyor. Tüm başarılar bizi ülkemiz ve üniversitemiz adına gururlandırıyor. Bugün mezuniyet sevinci yaşayan siz sevgili gençlerin de bundan sonra da alacağı başarılar ile bizi gururlandıracağınıza yürekten inanıyorum. Sizlerin sanat yaşamınızı büyük bir ilgi ve keyifle takip edeceğiz."

'AMACIMIZ YENİ BİR KONSERVATUVAR BİNASI KAZANDIRMAK'

Konservatuvar binasıyla ilgili gündeme gelen konulara da değinen Rektör Özkan, "Konu hakkında doğru bilgilendirme yapılması adına uygun olduğunu düşünüyorum" dedi ve bina ile ilgili bilgiler de paylaştı. Konservatuvar binasının 2020 yılında 'depreme dayanıksız' raporu alındığını belirten Rektör Prof.Dr. Özkan, "Göreve geldiğimiz andan itibaren binayla ilgili gerekli tedbirlerin alınması için çalışmalarımız başladı. Önceliğimiz geleceğimizin teminatı gençlerimizin, çocuklarımızın güvenliğidir. Binayla ilgili kalıcı çözüm planlarımız var. Ancak öğrencilerimizin güvenliği için çok hızlı bir şekilde geçici önlemleri de hayata geçirdik. Öğrencilerimiz eğitimlerine bugün Güzel Sanatlar Fakültesi'nde devam ediyor. Nihai amacımız ise yeni bir konservatuvar binası kazandırmak. Devletimiz nezdinde Konservatuvar binamızın durumu ile ilgili gerekli girişimleri yaptık ve aldığımız yanıtlar da hep olumlu oldu" dedi. Rektör Özkan, yeni konservatuar binası ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü vurguladı.

VELİLER İLE İKİ KEZ GÖRÜŞÜLDÜ

Mezun olan öğrencilere başarılar dileyen Rektör Yardımcısı ve Antalya Devlet Konservatuvarı Müdür Vekili Prof. Dr. Cengiz Toker ise son günlerde basında yer alan konservatuvar binası ile ilgili "Benimle bazı veliler konservatuvar binası ve binadaki sorunlarla ilgili iki defa konuşmaya geldiler. Ben tabi bu konuşmaları rektörümüz adına yaptım. Ama basında hiç rektörlüğe ulaşılamadığı, randevu alınamadığı ve görüşülemediği şeklinde haberler çıktı. Buna gerçekten üzüldüm" şeklinde konuştu.

Mezuniyet töreni Rektör Özkan'ın derece giren öğrencilere mezuniyet belgelerini vermeleri, öğrencilerin yaptıkları dinletiler ve kep atması seramonisi ile son buldu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS