Av mevsimi sona eriyor

Av mevsimi sona eriyor

Ahmet ACAR/ANTALYA, (DHA)- ANTALYA'nın da içinde bulunduğu batı Akdeniz'de 2019- 2020 yılı av sezonu 1 Mart Pazar günü sona erecek. 

Batı Akdeniz'de 2019- 2020 av sezonu 24 Ağustos 2019 tarihinde bıldırcın, üveyik, yaban domuzu ve çakal avı ile başlamıştı. 19 Eylül 2019 tarihinde yaban tavşanı, kınalı keklik, kara tavuk ve su kuşlarının avı serbest bırakılmıştı.  Antalya ilinde yaban hayvanlarının üreme ve göç dönemlerine göre, 17 Kasım 2019 tarihinde bıldırcın ve üveyik avı, 12 Ocak 2020 tarihinde de tilki, kaya sansarı, yaban tavşanı ve kelik avı kapanmıştı. 

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı Antalya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri, "Su kuşları ve diğer tüm türlerin av yasağı 1 Mart 2020 tarihinde başlıyor. Vatandaşlarımızdan ülkemizin doğal zenginlikleri olan av hayvanları ve doğal yaşamın geleceği açısından av yasaklarına uymalarını bekliyoruz. 1 Mart 2020 tarihinden itibaren hayvanların eşleşme, yuva yapma, yavrulama dönemleri 2020 yılının ağustos ayına kadar devam etmektedir. Bu tarihe kadar avlananlar hakkında 4915 sayılı Kara Avcılığı Yasası uyarınca yasal işlem yapılacak. Gerekli cezai ve hukuki işlemler yapılacaktır. Doğa hepimizin, çocuklarımızın, torunlarımızın ve gelecek nesillerin. Bu doğal yaşamı korumak da hepimizin görevidir. Bu nedenle her vatandaşımız kaçak avlanan gördüğü zaman, hiç tereddüt etmeden 112 Acil Çağrı Merkezi'ne ihbar etsin. Herkes bu yasaklara uysun" uyarısında bulundu.

 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS