Büyükşehir vektörel çalışmalarını sürdürüyor

Büyükşehir vektörel çalışmalarını sürdürüyor
Büyükşehir vektörel çalışmalarını sürdürüyor

 


ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, vektörel mücadele çalışmalarını sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'na bağlı vektör mücadelesi ekipleri kış aylarında da 1190 personel ve 31 araçla, gerek larva, gerekse haşerelere karşı mücadele çalışmaları yürütüyor. Sivrisineklerin gizlenebilecekleri rögarlar, fosseptik çukurları, yağmur suyu kanalları, su biriken bodrum katları, yüzme havuzu galerileri, metruk binalar ve atık depolama alanları düzenli kontrol edilerek, ilaçlanıyor.

OTOMOBİL LASTİKLERİ İLAÇLANDI

Bu kapsamda otomobil lastiklerine yönelik özel bir çalışma yürütülüyor. Atıl durumdaki lastikler, güneş ışınlarını daha fazla emerek içlerinde biriken yağmur sularının ısınmasına ve sivrisinek üremesine uygun bir ortam oluşturuyor. Tüm ilçelerde konutlar ve açık alanlarda gelişi güzel bırakılmış ömrünü tamamlamış lastikler toplanıyor. Ayrıca lastiklerin ısınma amacıyla yakılmasının önüne de geçilerek hava kirliliğiyle mücadeleye destek olunuyor.

Kepez İlçesi'nde yürütülen kontrol ve ilaçlama çalışmalarında ömrünü tamamlamış yüzlerce otomobil lastiğine rastlandı. Atık lastiklerin bulunduğu açık depolama alanı Büyükşehir ekipleri tarafından ilaçlanarak, sivrisinek üremesi engellendi.

HALK DESTEĞİ ÖNEMLİ

Çevre Sağlığı yetkilileri, küçük su birikintilerinde binlerce larvanın üreyebileceğine dikkat çekerek, vektörel mücadelede halk desteğinin önemli olduğunu belirtti. Yetkililer, "Bina bodrumlarının temizliğine özen gösterilmesi, su sayaçlarından, atık su borularından su sızıntılarına karşı tedbirli olunması, fosseptik ve rögar kapaklarının belediye ekipleri tarafından rahatlıkla kontrol edilebilecek şekilde açılır ve kapanır duruma getirilmesi, çöp atıklarının çöp poşeti içinde konteynırlara bırakılması vektörel mücadele açısından büyük katkıya ve öneme sahiptir" açıklamasında bulundu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS