Çevre Festivali'nde doğal yaşam dersleri

Çevre Festivali'nde doğal yaşam dersleri
Çevre Festivali'nde doğal yaşam dersleri

 


ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediyesi'nce bu yıl ikincisi düzenlenen Çevre Festivali kapsamında sürdürülebilir yaşam ve ekolojik üretim öğrenmeye yönelik atölye çalışmaları yapılıyor. Belediye yanındaki meydanda kurulan atölyelerde; doğal sirke, ekmek, yoğurt, deterjan yapımı öğretiliyor.


'Dünyaya nefes olalım' sloganıyla Muratpaşa Belediyesi'nce ikincisi düzenlenen Çevre Festivali; sürdürülebilir yaşam ve ekoloji odaklı öğrenmeyi sunan atölye çalışmalarına da evsahipliği yapıyor.


Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın da katıldığı deniz dibi temizliği çalışmasıyla başlayan Çevre Festivali kapsamında; doğaya uyumlu mineral, tuz ve yağları kullanarak doğal deterjan üretimi, doğal sirke, katkı maddesi ve kimyasallardan olmadan, doğal yoğurt, probiyotik bakterili ekşi maya ve atalık yerli buğdaylardan ekmek, pet şişelerden kedi ve köpekler için mama kabı, naylon poşete karşı file ve eski gazetelerden sepet örmenin öğretildiği atölye çalışmaları da yapılıyor.


Muratpaşa Belediyesi hizmet binası yanındaki kent meydanında kurulan atölyeler, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Doğal ve doğa dostu üretimi öğrenen katılımcılar aynı zamanda karbon ayak izlerini de hesaplıyor.


Çevre Festivali'nde, Akdeniz Foku ile ilgili çalışmalarını sergileyen TED Antalya Koleji öğrencileri ise büyük takdir kazandı. Festival alanını gezen katılımcılar; öğrencilerin, atık pet şişelerden yaptıkları Akdeniz foku heykeli ile fotoğraf çektirdi.


Öte yandan Akdeniz fokunun korunması ve tanıtımı için Muratpaşa Belediyesi, TED Antalya Koleji ve SAD (Sualtı Araştırmaları Derneği) arasında; 22 Nisan Pazartesi saat 11.00'de, Erdal İnönü Kent Parkı'nda mutabakat imzalanacak. İşbirliği mutabakatı; Akdeniz fokunun korunması, tanıtımı ve bu kapsamda çevre bilincinin oluşturulması için çalışmaları kapsıyor. 


 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS