Cezaevleri için kitap bağış kampanyası

Cezaevleri için kitap bağış kampanyası
Cezaevleri için kitap bağış kampanyası

 

Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA)- ADALET Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen, ülkemiz genelinde eş zamanlı Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün ilk kitap bağışı ile başlatılan 'Ceza İnfaz Kurumu Kütüphaneleri İçin Kitap Bağış Kampanyası' etkinliği, saat 11.00'de Antalya Adalet Sarayı'nda da gerçekleştirildi.

Adliye içerisinde düzenlenen etkinliğe, Başsavcı Halil İnal, Antalya Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanı Oğuzhan Yaşar, Cumhuriyet Başsavcı vekilleri, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili İlknur Köker, kütüphane müdürü, ceza infaz kurumu müdürleri katıldı.

Başsavcı Halil İnal projenin önemine değinerek, “Bu tür örnek projeler ile hükümlülerin topluma kazandırılmasına, yeniden suç işlemelerinin önlenmesine ve sorumluluk duygusuna sahip bireyler olarak hayatlarını devam ettirebilmelerine katkı sunulmaktadır. Adalet Bakanlığı olarak modern ceza infaz sistemi uygulamalarımız ile hükümlü ve yükümlünün salt cezasını çekerken toplumdan soyutlanıp hapsedilmesi yerine onun üretken ve toplum için yararlı bir birey olarak yeniden topluma kazandırılmasına yönelik faaliyetler yürütmekteyiz. Hepimizin bildiği gibi, kitap okumak, insanın bilgi ve kültürünü artıran, düşünce ve yaşam ufkunu genişleten en etkili araçtır. Ceza infaz kurumlarımızda bulunan kütüphanelerden temin ettikleri kitapları okuyan hükümlü ve tutuklularımızın okuma alışkanlığı edindiği, hayata bakışlarının değiştiği, daha donanımlı hale geldikleri, davranış ve düşüncelerinin olumlu yönde geliştiği aşikardır" diye konuştu.

Antalya E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu ile Antalya L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda birer kütüphane bulunduğunu hatırlatan Başsavcı İnal, "Burada hükümlü ve tutuklularımız boş zamanlarını okuyarak değerlendirmektedir. Hatta, önemle belirtmek isterim ki; kitaplar sayesinde birçoğunun hayata bakış açısı olumlu yönde değişmiş, kendilerini yeniden keşfetmiş, yeni suç işleme eğilimleri azalmış ya da tamamen bitmiş, hayata daha pozitif bakabilmeyi başarmışlardır. Böylelikle, kitap okuma alışkanlığı edinerek kendisini geliştiren hükümlü ve tutuklularımız hem diğer arkadaşları ve kurum personeli ile hem de tahliye olmalarından sonra dışarıda toplum içerisinde daha sağlıklı iletişim kurabilmeyi başarmaktadırlar" dedi.

Başsavcı Halil İnal, kampanya kapsamında adliye ve kentte bulunan alışveriş merkezlerinin zemin katlarında 'Kitap Bağış Standı' kurulduğunu belirterek, kampanyanın 16 Haziran tarihine kadar devam edeceğini ifade etti. Başsavcı İnal, başta adliye personeli olmak üzere tüm vatandaşları kitap bağışına katkı sağlamaya davet etti.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS