Kadınlara arı kovanı dağıtıldı

Kadınlara arı kovanı dağıtıldı
Kadınlara arı kovanı dağıtıldı

 

Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)- İSTANBUL Ulus Lions Kulübü'nün 3 yıl önce Antalya'nın Demre ilçesinde başlattığı 'Arı Yoksa Yaşam Yok' kampanyası kapsamında Demreli kadınlara arı kovanları dağıtıldı.

Eski Beymelek Belediye Başkanı Osman Güngör'ün öncülük ettiği 'Arı Yoksa Yaşam Yok' projesi kapsamında Demreli 16 kadına arı kovanı dağıtıldı. Demre'ye bağlı Gürses Mahallesi'nde yapılan arı kovanı dağıtım törenine Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, kampanyaya öncük eden ve İstanbul Ulus Lions Kulübü'nü temsilen eski Beymelek Belediye Başkanı Osman Güngör, Gürses Mahallesi Muhtarı Ramazan Sert, arı kovanı alan kadınlar ve aileleri katıldı.

Osman Güngör, "Bu kampanya İstanbul Ulus Lions Kulübü o dönem başkanı ve kampanyanın ana sponsoru olan Ayla Gürsoy, üyeleri Zehra Akgöz ve Şule Büyükyılmaz'ın Demre'ye yaptıkları ziyaretle üç yıl önce başladı. Kendileri Demreli kadınları üretici yapmak için yola çıktı. Bu yıl pandemi nedeniyle aramızda değiller. Geçen iki yılda 150 arı kovanını Demreli kadınlara hibe ettiler. Bugün de 16 Demreli kadımıza 5'er tane olmak üzere, 80 arı kovanını hibe ediyorlar. Üç yılda toplam 230 arı kovanı hibe etmiş olacaklar. Bu arıların önce doğal çevreye, sonra da siz kadınlarımızın sofrasına, aile bütçesine katkı sağlamasını diliyorum. Arkadaşlarımız arı kovanlarını direkt ev kadınlarımıza hibe olarak veriyor. Amaçları kadınlarımızın üretime katılması, ekonomik olarak güçlü olmaları. Çocuklarınızın sofrasına sağlıklı besinler koyabilmenizi istiyorlar. Onların size selamları, sevgileri var" dedi.

Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya da "Akdeniz Bölgesi arıcılık için çok uygun bir bölge. Arıcılığı yaygınlaştırmamız gerekiyor. Bugün 5'er hibe arı kovanı veriyoruz. Siz bunu mutlaka çoğaltın. Kadınlarımızın başaramayacağı iş yoktur. Kadınların üretime katkıları ile bir ülke büyür. Kadının elinin değdiği yerde bolluk ve bereket vardır. Arılar bereketin, üretimin simgesidir. Bu arılar bir yandan soframıza gelecek balı yaparken, çiçeklerde tozlaşmayı sağlayarak, meyve ve sebze üretimini de artıracaklar" diye konuştu.

Arı kovanlarını teslim alan kadınlar da İstanbul Ulus Lions Kulübü'ne ve arıların ana sponsoru olan Ayla Gürsoy'a teşekkür ederek, pandemi sonrasında kendisiyle tanışmak istediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından Demre'ye bağlı Beymelek, Çevreli, Belören, Davazlar ve Köşkerler mahallelerinden seçilen 16 kadına, 5'er arı kovanı hibe olarak teslim edildi. Ayrıca üç yıldır sürdürülen 'Arı Yoksa Yaşam Yok' projesinin Birleşmiş Milletler'in düzenlediği Guild Viyana Yarışması'nda birincilik ödülü kazanarak, 5 bin dolar kazandığı, kazanılan 5 bin doların da 80 kovanın alımında kullanıldığı belirtildi.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS