{$ day.Temps.HighTemp $} °

Portakal ağaçlarını faydalı böcekler koruyacak

Portakal ağaçlarını faydalı böcekler koruyacak
Portakal ağaçlarını faydalı böcekler koruyacak

 

Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)- ANTALYA'nın Demre ilçesinde portakal ağaçlarını faydalı böcekler ve faydalı tuzaklar koruyacak. Demre İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde hazırlanan 'Tuzak Böcek El Ele, Daha Sağlıklı Nesillere' adlı projeye düzenlenen törenle start verildi.

Demre İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü'nde görevli ziraat mühendisi Arzu Demirel tarafından hazırlanan 'Tuzak Böcek El Ele, Daha Sağlıklı Nesillere' adlı projenin startı, Demre'ye bağlı Köşkerler Mahallesi'nde düzenlenen törenle verildi. Programa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Işık, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü böcek üretim sorumlusu Musa Kırışık, Demre Orman Bölge Şefi Ferit Çakar, meyve zararlıları uzmanı Tuba Kahraman, proje sorumlusu Arzu Demirel, Antalya Büyükşehir ve Demre Belediye Meclisi Üyesi Recep Karatop, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Oğuz, AK Parti İlçe Başkanı Bayram Arıcı, ziraat mühendisleri ve portakal üreticileri katıldı.

Proje hakkında bilgi veren İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Işık, "Proje ile portakal üretiminde biyolojik mücadele yöntemlerini uyguluyoruz. Başlangıç aşamasında BATEM tarafından üretilen faydalı böcekleri, 21 dekar alandaki portakal ağaçlarına salıyoruz. Bir kutu böcek, bir ağaçtaki turunçgiller unlu bitini yok ediyor. Ayrıca Demre'de 100 dekar portakal bahçesine, Akdeniz meyve sineği zararlısına karşı fenomen tuzaklar kuracağız. Bunu ileriki yıllarda yaygınlaştırmaya çalışacağız. Proje Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayın Dairesi Başkanlığı, BATEM ve Demre Tarım ve Orman Müdürlüğü ortaklığı ile yaşama geçiriliyor. Projede üreticimizden hiçbir maddi katkı almıyoruz. Projenin giderleri bakanlığımız tarafından karşılanmaktadır" dedi.

Projeyle üretimde ilaç kalıntısının önüne geçilerek, biyoteknik ve biyolojik mücadele yöntemlerinin yaygınlaştırılmasının amaçlandığına işaret eden Mustafa Işık, "Sağlıklı ürün yetiştirirsek, yetiştirdiğimiz yeni nesiller de sağlıklı olur. Gereksiz zirai ilaç kullanımının önüne geçmek istiyoruz. Bunu başarabilirsek sağlıklı bir çevrede yaşarız. 2012 yılında Demre, biyolojik mücadelede pilot bölge ilan edilmişti. Ancak son yıllarda biyolojik mücadeleyle üretimde gerileme var. Bunu tekrar yaygınlaştıracağız" diye konuştu.

Ardından portakal ağaçlarına, unlu bite karşı faydalı böceklerin salımı yapıldı. Faydalı böceklerin 10 gün sonra faydasının görülmeye başlayacağı açıklandı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS