Denek balıkları öğrenciler büyütüyor

Denek balıkları öğrenciler büyütüyor
Denek balıkları öğrenciler büyütüyor

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) - AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) Su Ürünleri Fakültesi'ndeki balık üretim merkezinde, akvaryum balıklarının yanı sıra, bilimsel çalışmalarda kullanılmak üzere farklı türde balık üretiliyor.

AÜ Su Ürünleri Fakültesi'nde öğrencilerin canlı eğitim görmeleri için kurulan balık üretim merkezinde rengarenk akvaryum balıkları üretiliyor. Bu balıklar öğrencilere üretim zincirinin birebir anlatılmasında büyük rol oynuyor. Bilimsel araştırmalarda kullanılmak üzere denek balıklarının da üretildiği merkezin sorumlusu olan Doç. Dr. Mesut Yılmaz, fakültenin alt katındaki bir odayı üretim merkezi haline getirdiklerini söyledi. Merkezde değişik boylarda 5 binin üzerinde balık olduğunu anlatan Doç. Dr. Yılmaz, "Buradaki balıklar, yumurta zamanından bu yana takip ediliyor. Yumurtadan çıktıktan sonra boylarına göre ayrılan ve büyütülen balıklar, aynı zamanda bilimsel araştırmalara katkı sağlıyor" dedi.

ÖĞRENCİLER YAŞAYARAK ÖĞRENİYOR

Önümüzdeki eğitim öğretim yılında öğrencilerin fakülteye gelmesiyle ünitenin canlanarak üretimin hızlanacağını kaydeden Doç. Dr. Yılmaz, "Öğrenciler bir balığın üremesinden büyümesine kadar olan tüm aşamaları birebir yaşayarak şahit oluyor. Öğrencilerimiz yaparak, görerek ve yaşayarak öğreniyor. Çiklit balığının yumurtlamasından yetişkinliğe kadar olan aşamalarına şahitlik ediyorlar" dedi.

Bilimsel çalışmalar için üretilen 5 farklı tür olduğunu aktaran Doç. Dr. Yılmaz, "Bilimsel ve deneysel çalışmalarda genetik değişimi en az olan türleri üretiyoruz. Menşei belli olan balıklarla çalışmak, bilimsel verilerin güvenilir olmasını sağlıyor. Sadece su ürünleri değil diğer bölümlerden de talep olursa onlar için de hazırlık yapabiliyoruz. Balıklar farklı bilimsel çalışmalar için, bilim insanları için çok önemli. Genetik çalışmalar, çevresel değişimlerin analiz edildiği çalışmalara kadar kullanılıyor. Son zamanlarda küresel iklim değişikliğiyle ilgili çalışmalar ve kimyasal atıklarla ilgili deneysel çalışmaların sonuçları hakkında da balıklardan oldukça fazla bilgi edinildi" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS