Eski il emniyet müdürü Canca yaşamını yitirdi

Eski il emniyet müdürü Canca yaşamını yitirdi
Eski il emniyet müdürü Canca yaşamını yitirdi

Bülent TATOĞULLARI/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA'da bir süredir akciğer kanseriyle mücadele eden eski İl Emniyet Müdürü Natık Canca (72), yaşamını yitirdi.

Antalya'da 1996 ile 2000 yılları arasında İl Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten Natık Canca, geçen yıllarda kolon kanserini yenmişti. Emeklilik hayatını, eşi Nurdan Canca ile birlikte Döşemealtı'ndaki evinde sürdüren Natık Canca, bir süredir de akciğer kanseriyle mücadele ediyordu. Durumu ağırlaşınca 15 gün önce hastanenin yoğun bakım senrvisinde tedaviye alınan Canca, bu sabaha karşı yaşamını yitirdi.

Natık Canca, görev yaptığı dönemde il polis teşkilatı için çok sayıda projeye öncülük etti. Göreve başlar başlamaz iki ay boyunca tüm teşkilatı gezen Natık Canca'nın ilk işi, yeni hizmet binası için proje hazırlatmak oldu. Canca, Uncalı Semti'nde modern Emniyet Müdürlüğü binasının temelini attı. Bütün karakolları maviye boyatan Canca, tadilatlarını yaptırdı. Karakolların adı da 'Polis Merkezi' olarak değiştirildi.

SEKİZGEN POLİS MERKEZİ

Natık Canca, projesini çizdiği Türkiye'nin ilk sekizgen polis merkezini de hizmete açtı. Bu merkezde, Avrupa standartlarında modern sorgu odaları yapıldı. Beş yıldızlı otel konforundaki Polisevi de Natık Canca'nın çabalarıyla hizmete açıldı. Turizm Polisi oluşturuldu. Halkla İlişkiler Departmanı göreve başladı. Canca bu yeniliklerin yanı sıra, sütunlar üzerine kurulu olan Uncalı Emniyet Müdürlüğü binasını da tamamladı ve hizmete açtırdı. İçerisinde cam bölmeli odaların olduğu hizmet binasında tüm sistemler bilgisayara bağlandı.

EŞİ, İKİNCİ KADIN İL EMNİYET MÜDÜRÜ

Natık Canca'nın, o dönem Yalova Emniyet Müdürü olan eşi Nurdan Canca ise Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü yapan Naciye Ekmekçibaşı'ndan sonra Türkiye'nin ikinci kadın il emniyet müdürü unvanının sahibi. Canca'nın babası Nazım Canca da Atatürk'ün 1935-38 yılları arasında koruma müdürlüğü görevini yaptı.
 


Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS