Karaloğlu: Antalya, turizme açılan ilk şehir olabilir

Karaloğlu: Antalya, turizme açılan ilk şehir olabilir
Karaloğlu: Antalya, turizme açılan ilk şehir olabilir

 

ANTALYA, (DHA) - VALİ Münir Karaloğlu, koronavirüsle mücadele sürecinin ardından Antalya turizmini canlandırmak için sektör temsilcileriyle video konferans toplantısı yaptı. Dijital tanıtımın ön plana alınması vurgulanan toplantıda, geçen sene Antalya'ya gelen 16 milyon turiste mesaj ve mektup gönderileceği ve Antalya'nın #SunAndMore sloganıyla tanıtılacağı belirtildi.

Vali Münir Karaloğlu başkanlığında her ay düzenli olarak yapılan turizm sektör toplantısı, koronovirüs nedeniyle bu ay video konferans toplantısı olarak yapıldı. Toplantıya Vali Münir Karaloğlu'nun yanı sıra, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Akdeniz Turistik İşletmeciler ve Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erhan Yağcı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege ve sektör temsilcileri katıldı.

'BAŞARIYLA ATLATACAĞIZ'

Toplantıda koronavirüsle mücadelede Antalya'yı en az zararla süreçten çıkarmayı hedeflediklerini belirten Vali Karaloğlu, “Bu süreçte Antalya'yı ayakta tutmak ve krizden sonra koşmak istiyoruz. Bunun için de en dikkatli ve kontrollü şekilde ilimizde süreci yönetmeye çalışıyoruz. Tarım ve sanayi yönünden pek fazla sıkıntı yaşamasak da bu süreç turizm sektörümüze ciddi balta vurdu. Elbette, bazı yaralar alacağız, sıkıntılar çekeceğiz ama inşallah, bu süreci başarıyla atlatacağız" dedi.

'O GÜN GELDİĞİNDE GÜÇLÜ ADIMLAR ATMALIYIZ'

Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde dünya genelinde pandemiyle mücadelede önemli adımlar atılacağına inandığını belirten Vali Karaloğlu, “Normal hayata dönme noktasında bütün dünyada çalışmalar yapılıyor. Hiç yaşamadığımız farklı bir tecrübe yaşıyoruz ama mutlaka bunu da aşacağız. Bu süreçten sonra atacağımız adımların hazır olması ve o gün geldiğinde güçlü adımlar atmamız gerekiyor" ifadelerine yer verdi.

ANTALYA AÇILAN İLK ŞEHİR OLABİLİR

Turizm ve Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un hafta sonu yaptığı açıklamaları hatırlatan Karaloğlu, “Bu süreçte destinasyondan destinasyona, havalimanından havalimanına açılımlar olabilir. Biz de Antalya'nın açılan ilk destinasyon, ilk havalimanı olmasını sağlamalıyız. Sertifikasyon noktasında da çalışma yapmamız gerekli. Bizim tesislerimizin hijyen sıkıntısı yok. Tesislerimizin nasıl davranacağıyla, bu süreçte herhangi bir hasta olsa dahi nasıl çözüm üreteceğiyle ilgili kuralları oturtursak, sertifikasyon yönünden de sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Antalya'da mücadelemizi en kontrollü ve tedbirli şekilde sürdürüyoruz. Diğer destinasyonlara, diğer ülkelere açılan ilk şehir olma şansımız var. Bu şansı, hep birlikte atacağımız adımlarla iyi değerlendirmeliyiz" diye konuştu.

SAĞLIK TURİZMİ ÇOK ÖNEMLİ BİR FIRSAT

Toplantının sonunda Antalya ve Türkiye adına iyi günler beklediklerini ifade eden Vali Karaloğlu, "Türkiye'nin pandemi sürecinde yaptığı çalışmalar, krizi yönetmedeki başarısı, diğer ülkelere yaptığı yardımlar, dünya genelinde çok büyük pozitif algı uyandırdı. Türkiye dünyanın sağlık üssü olabilir. Bu çok önemli bir fırsat, sağlık turizmini çok iyi değerlendirmemiz ve bu fırsattan istifade etmeliyiz. Antalya'nın da sağlık turizmi noktasında çok ciddi alt yapısı var. Önümüzdeki süreçte, bunu güzel bir şekilde tanıtabilirsek, sağlık turizmi alanında büyük bir atılım gerçekleştirebiliriz" dedi.

GÜNEŞ VE DAHA FAZLASI

Toplantıda korona sürecinin ardından Antalya turizmini güçlü bir şekilde canlandırmak ve Antalya'yı dünyaya tanıtmak için 5 temel madde üstünde fikir alışverişinde bulunuldu. Antalya'nın dijital tanıtımını artırmak için antalya.com sitesinde düzenlemeler yapılıyor, 15 Mayıs itibarıyla internet sitesi faal olarak Antalya tanıtımına katkı sunacak. Dünya genelindeki turizm sektörünün profesyonellerine Antalya'daki pandemi sürecinde yaşanan olumlu gelişmeler ve Antalya'nın marka değerleri hakkında haberler ve bilgiler iletilecek.

AKTOB koordinesinde bütün oteller eski müşterilerine korona sürecinde evde kalmalarını, süreçten sonra Antalya'ya beklendikleri ifade edilen mesaj ve mektup gönderecek. Sosyal medyada #SunAndMore mottosuyla Antalya'yı tanıtan paylaşımlar yapılacak. Seyahat yasaklarının kalkmasıyla birlikte pazar ülkelere ve tur ve operatörlerine ziyaretler gerçekleştirilerek, Antalya'nın marka değeri ve turizm altyapısı hatırlatılacak. Turizmde iç pazarı da canlandırmak için dijital tanıtımlar yapılacak, televizyon kanalları ve sosyal mecralarda tanıtım filmleri yayınlanacak.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS