Beyhan Cenkçi, Kaş'ta anıldı

Beyhan Cenkçi, Kaş'ta anıldı
Beyhan Cenkçi, Kaş'ta anıldı

 

Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA)- ANKARA Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Beyhan Cenkçi, ölümünün 28. yılında Antalya'nın Kaş ilçesindeki mezarı başında törenle anıldı.

Ankara Gazeteciler Cemiyeti eski Başkanı Beyhan Cenkçi için ölümünün 28. yılında mezarının bulunduğu Yüzbaşı Hasan Fehmi Sokullu Mezarlığı'nda bir anma töreni düzenlendi. Törene, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, eski Kaş Belediye Başkanı Emin Erdem, Ankara Gazeteciler Cemiyeti Asbaşkanı Ayhan Aydemir, yönetim kurulu üyeleri Ali Oruç, Ali Şimşek, Olgunay Köse, denetleme kurulu üyesi Doğan Bulgun, eski milletvekili ve gazeteci Fethi Akkoç, yeğeni Cenk Cenkçi, kızı Mavi Cenkçi, dostları ve Kaşlılar katıldı.

Törende bir konuşma yapan Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, "28 yıldır onu anmaya, Kaş'ı ziyaret etmeye devam ediyoruz. Kendisini özlüyoruz. Onu anmaktan, onu ziyaret etmekten, onun için Kaş'a gelmekten bıkmadık. O bir Türkiye ve Kaş aşığı idi. Kaş'ı çok seviyordu. Kaş doğa harikası, dünyanın tanıdığı bir yer. Kaş'ımızdaki Meis Adası, Kaş'a kıskanarak bakıyor. Ancak Kaş'ın doğası maalesef bozulmaya, farkında olmadan tahrip ediliyor. Bunun önüne geçilmesi, Kaş'ın doğal yapısının korunması gerekiyor. Kaş'a iki şey için geliyorum. Mezarı başında Beyhan Cenkçi'yi anmak ve yeni kuşaklara onu tanıtmak, unutturmamak. O hayatında boynunu her koşulda hiç öne eğmedi; bize de eğmemeyi öğretti. Doğrular karşısında dik durmayı, eğilmemeyi ondan öğrendik. Basın özgürlüğü savaşında hapis yattı. Bu uğurda ödün vermedi. Ondan devraldığımız bayrağı taşıyoruz; taşımaya da devam edeceğiz. Zaman gelecek biz de bu bayrağı, başka yol arkadaşlarımıza devredeceğiz" dedi.

Anma töreninde bir konuşma yapan eski Kaş Belediye Başkanı Emin Erdem, "28 yıldır Kaş aşığı, Kaş dostu bir insanı anıyoruz. Onu öğretmenliğimden bu yana tanıyorum. O günün zor koşullarında sık sık Kaş'a geliyordu. Kaş'ın geleceği ve tanıtımı için durmadan çalıştı. Kaş'ın tanıtımında ve sorunlarının çözümünde öncü liderdi. Belediye başkanlığım döneminde Kaş'ın sorunlarının çözümünde merhum Beyhan Cenkçi ve eski milletvekili Fethi Akkoç hep yanımda oldu. Ankara'da bana yardımcı oldular. İlk kez başlattığımız Uluslararası Likya- Kaş Kültür ve Sanat Festivallerinin düzenlenmesinde hep yardımcı ve destek oldu; teşvik etti. Gazeteciler Cemiyeti'nin o dönemde çıkardığı, Bayram Gazetelerinde Kaş'a geniş bircimde yer verdi. Kaş'ı yazdı; Kaş'ı tanıttı. Onu unutmayacağız; unutturmayacağız" diye konuştu.

Öte yandan merhum Beyhan Cenkçi için öğle namazında Kaş Merkezi Camisi'nde mevlit okutuldu.

Beyhan Cenkçi, 1935 yılında Bursa'da doğdu. İngiltere'de gazetecilik okudu. Ankara Gazeteciler Cemiyeti'nin 25 yıl aralıksız başkanlığını yaptı. 1980 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk tarafından Cumhuriyet Senatosu'na kontenjan senatörü olarak atandı. 1988 yılında Basın Şeref Belgesi alarak, yılın en başarılı gazetecisi seçildi. 1970 yılından sonra Kaş'a yerleşti. Antalya'nın Kaş ilçesinin Türkiye'de ve dünyada tanıtımına öncülük etti. Yaptığı tanıtımla birçok ünlünün Kaş'a yerleşmesine, Kaş turizminin gelişmesine çok önemli katkılar sağladı. 17 Mart 1993 yılında Ankara'da yaşamını yitirdi. Vasiyeti üzerine çok sevdiği Kaş'ta törenle toprağa verildi.

FOTOĞAFLI

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS