Kaş'ta orman yangını tatbikatı

Kaş'ta orman yangını tatbikatı
Kaş'ta orman yangını tatbikatı

 

Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA)- ANTALYA'nın Kaş ilçesinde gerçeği aratmayan orman yangını tatbikatı düzenlendi. Kaş Orman İşletme Müdürlüğü tarafından düzenlenen tatbikatta özellikle ilk ataması yapılan personele, uygulamalı ve teorik olarak orman yangını söndürme eğitimi verildi.

Kaş Orman İşletme Müdürlüğü'nce Kasaba Orman Bölge Şefliği Tesisleri'nde düzenlenen tatbikata Kaş Orman İşletme Müdürü Süleyman Demir, Kaş'ta görev yapan 8 orman işletme şefi, yeni atanan 25 orman muhafaza memuru ve 70 orman yangın işçisi katıldı. Tatbikatta önce teorik, ardından uygulamalı eğitim verildi.

Tatbikatın açılışında bir konuşma yapan Kaş Orman İşletme Müdürü Süleyman Demir, "Şunu hiç unutmayalım. Orman yangınları ile mücadele bir vatan savunmasıdır. Çünkü ormanlar bu ülkenin ve insanının en büyük değerlerinden, yaşam kaynaklarından biridir. Orman yangınına koşmak, söndürmek para ile pulla, mesai ile olmaz. Orman yangınına koşmak için önce ülkenizi, doğanızı, çevrenizi, insanınızı ve ormanınızı seveceksiniz. Yangına ilk müdahale çok önemlidir. Yangına giden ilk ekibin, ilk aracın yapacağı hızlı ve kritik bir müdahale 100 hektar ormanı kurtarabilir. İlk ekibin göndereceği bir fotoğraf, 10 saniyelik bir video, yangın hakkında nasıl müdahale edileceğine yön verebilir" dedi.

Ardından uygulamalı olarak hortum ekleme, hortum arasına çatal koyma, bir arazözden 3 noktaya su verebilme, köpük sıkma, köpük ve suyun bir arada verilebilmesi, ilk araçla yangın yerine ulaşan ekibin, fotoğraf ve kısa bir video göndermesi, yangını kesme ve söndürme yöntemleri, yangın yerinde iş güvenliği konuları uygulamalı olarak gösterildi. Ekiplere uygulama yaptırıldı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS