Oda başkanından üreticilere ve DSİ'ye çağrı

Oda başkanından üreticilere ve DSİ'ye çağrı
Oda başkanından üreticilere ve DSİ'ye çağrı

 


Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA)- KAŞ Ziraat Odası Başkanı Ramazan Süer, 13 Aralık Cuma günü meydana gelen su baskınını hatırlatarak, üreticilere seralarını sigortalatma, yetkililere de bölgede önlem alma çağrısı yaptı.


Kaş'ta 13 Aralık Cuma günü meydana gelen sel ve su baskınlarında Kınık, Ova ve Yeşilköy mahalleleri arasında kalan Göl mevkisinde 100 dönüme yakın serayı su bastı. Yapılan ilk hasar tespit çalışmalarında 100 dönüm seradan 25 dönümünde ağır hasar olduğu belirlendi. 25 dönüm ağır hasarlı seranın 12 dönümünün TARSİM sigortası olduğu, kalan seraların sigortasının olmadığı tespit edildi.


Kaş Ziraat Odası Başkanı Ramazan Süer, "Geçen sebze üretim sezonunda Göl mevkisinde 500 dönüm serayı su basmıştı. Bazı üreticilerimiz, seralarındaki ürünü sökmüştü. Bu yıl daha kışın başındayız. Çok yağmur yağmamasına rağmen aynı bölgede seraları su bastı. Bölgede 1000 dönümün üstünde sera var. Kaş bölgesindeki tüm sera üreticilerine çağrımız var. Kış mevsimi ve kışa özgü ağır hava koşulları başladı. Lütfen seralarınızı TARSİM'e sigorta yaptırın. Evinize yarım ekmek az alın. Ama mutlaka seralarınıza sigorta yaptırın. Doğal afetlerden korunmanın tek yolu TARSİM sigortası. TARSİM sigortası olan vatandaşlarımız, zararının neredeyse tamamına yakınını sigortadan aldı. Vakit geç değil. Lütfen üreticilerimiz bu sigortayı yaptırsın. Bu sigortanın giderinin yarısını devlet karşılıyor" dedi.


Bölgedeki taban seviyesinin denizden düşük kotta olduğunu aktaran Ramazan Süer, "Her yıl bu bölgede seraları su basıyor. DSİ Bölge Müdürlüğü her yıl 'sorun çözülecek' diyor. Ama sorun devam ediyor. DSİ bu bölgede özel bir proje yaparak sorunu çözmeli. Yeni ara kanallar açılmalı. Var olan kanallar genişletilmeli. Çünkü yer seviyesinin düşüklüğünde denize doğru giden yağmur suyu zaman zaman geri geliyor. Bu da kanallardaki su seviyesini yükseltiyor. Seraları su basıyor. Bu su baskınından sonra bu sorunun çözümüne başlanmalı. Buradan DSİ Bölge Müdürlüğü'ne de çağrıda bulunuyoruz. Kaş Belediyesi mevcut kanallarda temizlik yaptı. Ama bu geçici çözüm. Kalıcı çözüm için DSİ'den bir adım bekliyoruz" diye konuştu.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS