Patara Plajı'nda çevre temizliği

Patara Plajı'nda çevre temizliği
Patara Plajı'nda çevre temizliği

 


Ahmet ACAR/KAŞ, (DHA)- ANTALYA'nın Kaş ilçesindeki dünyaca ünlü, Özel Çevre Koruma Bölgesi olan caretta caretta kaplumbağalarının Türkiye'deki 22 üreme alnından biri olan Patara Plajı'nda çevre temizliği yapıldı.

Kaş Kaymakamlığı, Kaş Belediyesi öncülüğünde düzenlenen çevre temizliği etkinliğine Kaymakam Ulaş Akhan, Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Patara Kazıları Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Kaş Turizm Bürosu Sorumlusu Mustafa Aydın, Patara Muhtarı Arif Otlu, kazı ekibi, belediye çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Çevre temizliği etkinliğine katılanlar 18 kilometre uzunluğundaki Patara Plajı'nın Kaş yönünde kalan 12 kilometrelik bölümündeki çöpleri, plastik atıkları topladı. Toplanan çöpler ve atıklar torbalara konduktan sonra çöp kamyonlarına taşındı.

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, "İlçemizde bulunan Patara ve Kaputaş plajları dünyaca ünlü. Patara Plajı dünyanın en uzun ve kumlu plajlarından biri. Aynı zamanda antik bir plaj. Bu plajları temiz tutmak, farkındalık yaratmak amacıyla böyle bir etkinliği düzenledik. Bu tür etkinlikleri düzenlemeye devam edeceğiz. Bu plajlar, ilçemizin ekmek kapısı. İlçe turizminin ve çocuklarımızın geleceği. Bu nedenle vatandaşlarımızdan şunu istiyoruz. Bu plajları ve çevremizi temiz tutalım. Kaş Belediyesi olarak ilçemizdeki sivil toplum kuruluşlarıyla beraber bu tür farkındalık etkinliklerini düzenlemeye devam edeceğiz" dedi.

Patara Plajı, 2005 yılında İngiliz Sunday Times Gazetesi tarafından dünyanın en güzel 10 plajı arasında gösterilmişti. Patara Plajı'nı saat 08.00'den 20.00'ye kadar insanlar, 20.00'den saat 08.00'e kadar da caretta caretta kaplumbağaları kullanıyor.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS