Kemer Kent Müzesi'nin temeli atıldı

Kemer Kent Müzesi'nin temeli atıldı
Kemer Kent Müzesi'nin temeli atıldı

 


KEMER, (DHA) - KEMER Belediyesi tarafından yaptırılan Kemer Kent Müzesi'nin temeli törenle atıldı. Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, "Dünyada önemli bir turizm markası olan Kemer'imizin marka değeri, bu yeni yatırımımızla, daha da artacak" dedi.


Kemer Belediyesi tarafından Kemer Ralli Alanı karşısındaki Schwabach Parkı yanına inşa edilecek olan Kemer Kent Müzesi'nin temeli törenle atıldı. Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ile eşi Neşe Gül'ün ev sahipliğinde yapılan törene Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Şener Gürler, projenin fikir babası Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, CHP İlçe Başkanı Hüsnü Ünal, İYİ Parti İlçe Başkanı Ergün Büyükbaş, projenin öncülerinden meclis üyesi Aslı Bayar Ulukapı ve diğer meclis üyeleriyle turizmciler, muhtarlar ve Kemerliler katıldı.


'İLERİ TEKNOLOJİ KULLANILACAK'


Proje hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Nevzat Çevik, "Başkan Mustafa Gül sayesinde bir ilk yaşanacak. Kemerliler bu müzede ilçenin doğasını, tarihini, kültürel zenginliğini, yemeklerini, geleneklerini yerli ve yabancı turistlere tanıtma fırsatı bulacak. Burada bizim amacımız ikonik bir binaya çok özel bir müze inşa etmek. İçinde hologram gibi ileri teknolojiler kullanarak zengin bir müze oluşturacağız" dedi.


'GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA KÖPRÜ'


TÜROFED Başkanı Osman Ayık, "Bir kentteki müze sayısı o kentin en önemli gelişmişlik göstergelerindendir. Müze geçmişle gelecek arasında çok önemli köprü kuran, çok önemli unsurlardan bir tanesi. Kemer ilçemize böyle bir eser kazandırılmasından dolayı çok mutluyuz. Başkanımız başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.


'KEMER'İN MARKA DEĞERİ ARTACAK'


Kemer'e önemli bir turizm yatırımı kazandırdıklarını vurgulayan Başkan Mustafa Gül de şöyle dedi:


"8 ay önce turizmcilerle düzenlediğimiz toplantıda Nevzat hocamızın bu projesini konuştuk. Dünyada ilk kez bir sualtı müzesi Kemer ilçemizde inşa ediliyor. İlçemizin su altındaki tarihi eserlerinin yanı sıra ilçemizin diğer tarihi zenginliklerinin, doğal güzelliklerinin ve kültürünün tanıtılacağı bir müze olacak. Projemiz Turizm Bakanlığı tarafından da onaylandı. Her şey dâhil sistemi nedeniyle otelden çıkmayan turistlerin dışarı çıkmasını sağlayacak yeni bir cazibe merkezi oluşturuyoruz. Bu müze sayesinde başka ilçelerden de turistlerin ilçemize gelmesini sağlayacağız. Turizm Bakanımız, TÜROFED Başkanımız ve hocamız başta olmak üzere projemize katkı sunan tüm dostlarımıza ve turizmcilerimize teşekkür ediyorum."


Konuşmalardan sonra inşaatın yapılacağı alana geçen protokol üyeleri ve Kemerliler hayır duaları okudu, ardından müzenin temeli atıldı.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS