Sağlık personeline, ambulans sürüş teknikleri eğitimi

Sağlık personeline, ambulans sürüş teknikleri eğitimi
Sağlık personeline, ambulans sürüş teknikleri eğitimi

Levent YENİGÜN/KEMER (Antalya), (DHA) - ANTALYA'nın Kemer ilçesinde, 16 ilden 24 kursiyer ve 10 eğitmenin katılımıyla Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitici Eğitimi düzenlendi. Acil tıp teknisyenleri, paramedik ve ambulans sürücülerine özel parkurlarda kayma kontrolü, şerit değiştirme, kavşaklarda sürücü davranışları, kazadan kaçış manevraları gibi uygulamalı eğitim verildi.

Sağlık Bakanlığı ve Antalya Sağlık Müdürlüğü iş birliğinde, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle 'Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitici Eğitimi' düzenlendi. Kemer'deki ralli alanında yapılan ve 19 Nisan'a kadar sürecek eğitime, 16 ilden 24 kursiyer ve 10 eğitmen katıldı. Sağlık personeline yönelik 8 saat teorik, 24 saat pratik, 8 saat de sunum tekniklerinden oluşan eğitime katılanlara ambulansların mekanik özellikleri, basit arızaların tanımlanması ve önlenmesi, araç güvenlik sistemlerinin kullanımı, ambulanslarda hız problemleri ve araç kontrolü eğitimleri verildi. Katılımcılara olağan dışı yol ve hava şartlarında ambulans kullanabilme, kazadan kaçış, panik fren, takip mesafesi, güvenli sollama, ayna kullanımı ve derinlik algısının geliştirilmesi gibi birçok konuda da uygulamalı eğitimler verildi.

Eğitimlerde sürücülerin trafikte karşılaştığı durumları simüle eden parkurlar kurularak, sürücülerin daha güvenli ambulans kullanmaları için çalışmalar yapıldı. Simüle edilen parkurlar arasında kayma kontrolü, şerit değiştirme, kavşaklarda sürücü davranışları, kazadan kaçış manevraları gibi eğitim parkurları kuruldu.

'AMACIMIZ AMBULANS KAZALARINI ÖNLEMEK'

Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitici Eğitimi (ASTE) Kurs Yöneticisi Ferhat Gül, "Bu eğitimde temel amacımız, ambulans kullanan acil tıp teknisyenleri, paramedik ve ambulans sürücülerinin sahada daha güvenli araç kullanmalarına yönelik eğitimler vermek. Uygulama parkurlarında trafikte karşılaştıkları her türlü durumu simüle ederek kursiyerlere gösteriyoruz. Bunun sonucunda da sürücü davranışlarının uygun olup olmadığını kursiyerlere ifade edip, onların daha dikkatli ve daha etkili ambulans kullanmalarına yönelik çalışma yapmaktayız. Eğitimdeki temel amacımız ambulans kazalarını en aza indirmek. Hatta olmamasını sağlamak. 4 günlük bu eğitimden geçmeleri, başarılı olmaları halinde ambulanslarda sürücü olarak aktif görev alıyorlar" dedi.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS