Uluslararası Kemer Sualtı Günleri sona erdi

Uluslararası Kemer Sualtı Günleri sona erdi
Uluslararası Kemer Sualtı Günleri sona erdi

 

Levent YENİGÜN/KEMER, (DHA)- ANTALYA'nın Kemer ilçesinde bu yıl 20'ncisi pandemi nedeniyle online olarak düzenlenen Uluslararası Kemer Sualtı Günleri son erdi. Jüri tarafından yapılan oylama ile kazananlar belli oldu.
Türk turizminin en önemli destinasyonlarından biri olan Kemer'de 20 yıldır Akdeniz'in Antalya kıyılarındaki sualtı doğal ve arkeolojik değerlerin dünyaya tanıtılması amacıyla Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV) önderliğinde Akdeniz Üniversitesi ve Akdeniz Arkeoloji Derneği ile düzenlenen, Uluslararası Kemer Sualtı Günleri jüri oylamasının ardından son buldu.
Organizasyonda fotoğraf dalında Nurdoğan Özkaya Kemer Sualtı Doğa Fotoğraf Yarışması'nın birincisi Yener Şenok, Haluk Cecan Tropik Canlılar Fotoğraf Yarışması'nın birincisi Efe İsmail Akçakayalıoğlu, Jale İnan Kemer Sualtı Arkeoloji Fotoğraf Yarışması'nın birincisi Kubilay Akgür, Uluslararası Akdeniz Sualtı Fotoğraf Yarışması (Arkeoloji Ve Doğa) dalının birincisi Yener Şenok oldu.
Kısa film dalında, Emre Omur Kemer Sualtı Kısa Film Yarışması'nda birinciliği Kubilay Akgür elde ederken, Uluslararası Akdeniz Sualtı Kısa Film Yarışması (Arkeoloji Ve Doğa) dalında birincilik ise Pasquale Vassallo'nun oldu.
Sualtı Dünyam Resim Yarışması'nda birinci ve ikinci sınıflar arasında Mine Su Bozan, üçüncü ve dördüncü sınıflarda Anjelika Kıyak, beşinci ve altıncı sınıflarda ise Yasemine Cameron birinciliği aldı.
20'nci Uluslararası Kemer Sualtı Günleri'nin jürisinde ise şu isimler yer aldı:
Fotoğraf jürisi: Kemer Kaymakamı Yücel Gemici, TSSF Başkanı Prof. Dr. Şahin Özen, Akdeniz Üniversitesi'nden Tuncer Demir, Prof. Dr. Nevzat Çevik, Akdeniz Arkeolojisi Derneğinden Hakan Bulgurlu, Rusya Sualtı Aktiviteleri Federasyonu Başkanı Dr. Sergey Fazlullın, Sualtı Film Yapımcısı Tahsin Ceylan, Sualtı Fotoğrafçısı Ateş Evirgen, Erhan Öztürk, Akdeniz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hakan Öniz, Belgrad Sualtı Film Festivali Başkanı Milorad Djuknic.
Kısa Film Jürisi: KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sibel Paşaoğlu, Prof. Dr. Osman Eravşar, Doç. Dr. Hakan Öniz, Akademisyen Doç. Dr. Hasan Cicioğlu, Almanya Sualtı Federasyonu'ndan Nobert Wotte, Akdeniz Arkeolojisi Derneği Başkanı Aydın Aytuğ, Sualtı Fotoğrafçısı Adnan Büyük, EUIFA Kamran Kamaei yer aldı.
KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz, "Bu sene 20'ncisini düzenlediğimiz Uluslararası Kemer Sualtı Günleri organizasyonumuz maalesef yine dijital ortamda yapılmak zorunda kaldı. Geçen sene de böyle yapmak zorundaydık pandemiden dolayı. Çok ciddi bir katılım oldu. Hem genç arkadaşlarımızdan resim yarışması için gelen resimler, hem de sualtı daha önceden çekilmiş olan fotoğraf ve videolar için değişik kategorilerde yarışmalar yaptık. Yerli ve yabancı jüri üyelerimizde bunu sonuçlandırdılar. Hep söylüyoruz tabii Antalya genelinde ve özellikle Kemer'de su üstü güzellikleriyle birlikte sualtında da bambaşka bir dünyamız var. Daha çok keşfedilmiş değil. Bizler de düzenlediğimiz bu organizasyonla oraya insanların dikkatini çekmek istiyoruz. Sualtındaki zenginliklerimizi de bilsinler istiyoruz. Ciddi bir dalış destinasyonu Kemer aslında. Ciddi rakamlarda dalış için gelen turist ağırlıyoruz Kemer'de. Dolayısıyla bu paralelde de çok güzel bir organizasyon. İnşallah önümüzdeki yıl bu pandemi süreci biter ve bizde normale döneriz. Daha büyük, daha güzel organizasyonları hep birlikte Kemer'de yaparız. 21'incisini artık dijital değil yüz yüze hep birlikte kucaklaşarak yaparız diye umut ediyoruz" dedi.
Akdeniz Üniversitesi'nden Doç. Dr. Hakan Öniz de "Pandemi döneminde ne yazık ki yüz yüze yapamadığımız Uluslararası Kemer Sualtı Günleri'nin 20'incisini online olarak başarıyla tamamladık. Burada her sene yaptığımız doğa ve arkeoloji dalları dışında, bütün Akdeniz kıyılarına hitap eden Akdeniz kategorisini de ekledik. Bu kategoride yarışmaya Yunanistan'dan, Adriyatik'e ve İtalya'ya kadar birçok yarışmacı yer aldı ve artık bütün Akdeniz kıyıları da bizim yarışmamıza katılmış oldu. Bizim bu etkinlikteki amacımız Akdeniz kıyılarının sadece kara parçaları ile sınırlı olmadığını sualtında da bambaşka güzellikleri barındırdığını tüm dünya ile paylaşmak ve bunu duyurmaktı" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS