Kentlerin estetiği fotoğraflanacak

Kentlerin estetiği fotoğraflanacak
Kentlerin estetiği fotoğraflanacak

 

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)- ŞEHİR Plancıları Odası Antalya Şubesi ile Antalya Kent Konseyi, Antalya'nın kent estetiğini tartışmaya açacak 'Geleneksel Kent Dokusunda Estetik' adlı fotoğraf yarışması düzenledi. Herkese açık olan, siyah- beyaz ve renkli dallarda yapılacak yarışmanın sonucunda 16 eser dereceye girecek.
Antalya Kent Konseyi'nde düzenlenen basın toplantısında Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi Başkanı Dr. Ebru Manavoğlu, Antalya Bilim Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Dr. Zeynep Esengil, Kent Konseyi Üyesi mimar Recep Esengil, fotoğraf yarışmasının amacı ve içeriği hakkında bilgilendirme yaptı.
Ebru Manavoğlu, fotoğraf yarışmasıyla kent estetiği kavramının tartışmaya açılacağını belirterek, "Antalya, doğal ve kültürel yapısıyla ayrıcalıklı özelliklere sahip, kentleşme sürecinden en fazla etkilenen, son 50 yılda önemli değişim ve dönüşümlerin görüldüğü bir kent. Bu süreç içerisinde kentin geleneksel kent dokusunu oluşturan Balbey, Haşimişcan, Kaleiçi gibi sit alanları, kent merkezi ve çevresi hızlı bir değişim geçirmiş, estetik kaygılar göz ardı edilmiş. Fotoğraf yarışmasındaki amacımız da kentin kimliği ve kültürünü yaşatan geleneksel kent dokusu içerisinde kent estetiği kavramını oluşturan kentin doğal, kültürel, tarihi, görsel öğe ve özellikler bütünü ve özgün bakış açısıyla mekanları özelliklerine göre vurgulayarak belgelemek" dedi.
Kentlerin dinamik bir organizma gibi zaman içerisinde sosyal, kültürel, ekonomik, teknolojik ve fiziksel açılardan değişime uğradığını ve kendilerine özgü karakterleriyle kimlik kazandıklarını aktaran Ebru Manavoğlu, "Yarışmanın ana teması kentlileri, geleneksel kent dokusu olarak adlandırdığımız kentin kuruluşundan günümüze kadar kendine özgü özellikleriyle yaşayan tüm mekânları içerisinde alacak şekilde, kentin doğal ve kültürel kimliğini vurgulayarak kent estetiğini özgün bakış açısıyla görmeye ve göstermeye teşvik etmektir. Bu yarışmanın konusu kentin yaşayan mekânlarında kent merkezi ve çevresindeki kent estetiğini tartışmaya açarak farklı coğrafyalarda çevre, doğa ve kültür birleşeni doğrultusunda zaman içinde değişen kentlerimizde estetik algıyı yaratan çarpıcı örnekleri belgelemektir" diye konuştu.
Fotoğraf yarışmasının sadece Antalya değil, ülke genelinde herkese açık olduğuna işaret eden Ebru Manavoğlu, başvuru şartnamesinin antalyakentkonseyi.org.tr internet adresi ile 02422436992 numaralı telefondan öğrenilebileceğini, yarışmaya katılacak siyah- beyaz ve renkli baskı fotoğrafların 1 Kasım Cuma günü akşamına kadar Antalya Kent Konseyi'ne teslim edilmesi gerektiğini vurguladı.
Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi Başkanı Dr. Ebru Manavoğlu, yarışmanın yanında 7 Kasım Perşembe günü Konyaaltı'ndaki Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde 'Geleneksel Kent Dokusunda Estetik' konulu bir de çalıştay gerçekleşeceğini, yarışmada dereceye girecek 16 eserle sergilenmeye değer bulunan fotoğrafların da 6-30 Kasım tarihleri arasında sergileneceğini açıkladı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS