Kepez'den esnafa 20 milyon TL'lik destek

Kepez'den esnafa 20 milyon TL'lik destek
Kepez'den esnafa 20 milyon TL'lik destek

 

ANTALYA, (DHA) - KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, pandemi sürecinde ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen belediye kiracısı 411 esnafa uyguladıkları 6 aylık kira muafiyetinin, belediyeye maliyetinin 20 milyon TL'nin üzerinde olduğunu açıkladı.

Başkan Hakan Tütüncü, hem yeni yıllarını tebrik etmek hem de başarılı bir çalışma dönemi dilemek amacıyla Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'ni (AESOB) ziyaret etti. Başkan Tütüncü, ziyarette AESOB Başkanı Adlıhan Dere, oda yönetim ve disiplin kurulu üyelerine esnafa yönelik bu yıl içerisinde yapacakları projelerin müjdesini verdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti diye getiren AESOB Başkanı Adlıhan Dere, Tütüncü'nün özde değil, sözde esnaf dostu bir belediye başkanı olduğunun altını çizdi. Başkan Tütüncü de esnafa yönelik yaptıkları ve yapacakları çalışmalarla ilgili şunları söyledi:

“Kepez Balıkçılar Pazarı, Fabrikalar Mahallesi'nde son derece güzel bir alan oluyor. 40'tan fazla esnafımız, bu pazarda kendilerine ekmek kapısı aralama imkânı bulacak. Antalya'nın en büyük iki taksi durağı olan havaalanı ile otogar taksi duraklarının esnafına yönelik yeni hizmet binalarına kavuşmaları konusunda ciddi bir yatırımı ortaya koyduk. Kırsaldaki 6 mahallemize pazar yeri yapıyoruz. Şubat ayının 19'unda ihaleye çıkıyor. Belediye olarak pazar yerlerini yaparak, esnafımıza kazandıracağız. Sahaf festivalinde, sahaf ve kitapçılara yönelik yeni bir çarşı bu talebi vardı. Bu talebi karşılayacağımızı söylemiştik. DokumaPark'ın içerisinde 22 dükkândan oluşan güzel bir kitapçı ve sahaf çarşısı yapıyoruz. Bu çarşı da zannediyorum birkaç ay içerisinde tamamlanacak.

BELEDİYE KİRACISINA 6 AY KİRA MUAFİYETİ

Son 1 yılda belediyenin ticari işletmelerindeki kiracısı esnafına, 6 ay boyunca kira muafiyeti kararı uygulayan tek belediye olduklarının altını çizen Başkan Tütüncü, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Gerçekten zor günlerden geçiyoruz. Pandemi, hepimize sıra dışı günler yaşattı. Bu sürecin zorluklarını yardımlaşarak, birbirimize ilgimizi göstererek aşacağız. İmkânlarımızı zorlayarak esnafımıza destek sağlamanın gayreti içerisindeyiz. AESOB Başkanı Dere, bizim için sözde değil, özde esnaf dostu diyor. Bu yaklaşım gerçekten doğru. Mesela son 1 yılda kiracımız 411 esnafa, 2 kez, 3 aylık dönemler halinde kira muafiyeti uyguladık. Pandemi sürecinde ekonomik destek sağlamak amacıyla belediyemizin ticari tesislerini işleten esnafımızdan, geçtiğimiz mart, nisan ve mayıs aylarında kira bedeli almamıştık. Aralık ayı itibariyle pandemiyle ilgili kısıtlamaların yeniden başlamasıyla kiracımız esnafa ikinci kez yardım eli uzattık. İşlerine ara veren kiracımız esnaftan 3 ay boyunca kira bedeli almıyoruz. Faaliyetine devam eden kiracımız esnafa ise yüzde 50 kira indirimi yapıyoruz. Kira muafiyeti, Aralık 2020 ile Ocak, Şubat 2021 tarihlerini kapsıyor. Belediyenin ticari tesislerini işleten 411 esnafımıza yönelik uyguladığımız 6 ay kira muafiyeti çalışmasının belediyemize maliyeti 20 milyon TL'nin üzerindedir."

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS