Kepez'in sağlık TIR'ı şifa dağıtıyor

Kepez'in sağlık TIR'ı şifa dağıtıyor
Kepez'in sağlık TIR'ı şifa dağıtıyor

 


ANTALYA, (DHA) - KEPEZ Belediyesi'nin, içerisinde tıbbi cihazlar ile sağlık görevlilerinin olduğu gezici 'Kadın Sağlığı Merkezi Tırı',  Antalya'nın 19 ilçesine şifa dağıtmak için yola çıktı. Mobil sağlık merkezinde, kadınlara yönelik meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri taraması yapılıyor.

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğinde Antalya'nın 19 ilçesinde kanser taraması yapacak olan mobil sağlık TIR'ının ilk durağı Aksu ilçesi oldu. 'Erken tanıyla hayatı seç' sloganıyla yola çıkan sağlık TIR'ında, 2 gün boyunca Aksulu kadınlara ücretsiz kanser taraması hizmeti sunuldu. Kadınların kanserle ilgili risk grubuna girip girmediklerinin belirlenmesinin amaçlandığı proje kapsamında sağlık TIR'ında, 200'e yakın kadına meme, rahim ağzı ve bağırsak kanseri taraması yapıldı. Mobil sağlık merkezinde, meme kanseri taraması için mamografi çekimi, rahim ağzı kanseri taraması için smear ve HPV DNA testi, bağırsak kanseri taraması için gaitada gizli kan testi gerçekleştirildi.

Sağlık TIR'ı, 12, 13 ve 14 Şubat'ta Serik'te kaymakamlık binasının önünde, 17, 18 ve 19 Şubat'ta Kemer ilçesinde Kemer Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli önünde kanser taraması hizmeti verecek. Diğer ilçelerdeki tarama tarihleri de Kepez Belediyesinin sosyal medya hesaplarından ilan edilecek. Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de mobil sağlık TIR'ı ile sağlık hizmetini Antalyalı kadınların ayağına götürdüklerinin altını çizdi.

Gezici sağlık merkezinde 2 röntgen teknisyeni, 1 ebe, 1 acil tıp teknisyeni, 1 danışma görevlisi yer alıyor. Meme kanseri 40 ile 69 yaş, rahim ağzı kanseri 30 ile 65 yaş, bağırsak kanseri ise 50 ile 70 yaş aralığı kadınlarda araştırılıyor.Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS