Kepezli kadınlar Türkiye'ye örnek olacak

Kepezli kadınlar Türkiye'ye örnek olacak
Kepezli kadınlar Türkiye'ye örnek olacak

 

ANTALYA, (DHA) - KOOPERATİFLEŞME yolunda destek talep eden girişimci kadınlar için düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, "Hanımefendiler, bu toplantıda edindikleri bilgilerle, belediyemizin kendilerine sağladığı destekle güzel başarı hikâyelerine imza atacaklar. Kepezli hanımlar, Türkiye'ye örnek kooperatifler kuracaklar" dedi.
Kepez Belediyesi, ilçede başarılı kadın kooperatiflerinin kuralabilmesi için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü ve kadın kooperatifleriyle işbirliği protokolü imzalamıştı. Kepez Belediyesi ve Ticaret İl Müdürlüğü işbirliğinde bir toplantı düzenlendi. Belediye meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı uzmanları, katılımcı 70 kadına kooperatifleşmeyle ilgili bilgi verildi.
GİRİŞİMCİ KADINLARA DESTEK PAKETİ
Toplantıda konuşan Başkan Hakan Tütüncü, 29 Temmuz'da imzaladıkları işbirliği protokolü ile kadın emeğini bambaşka bir seviyeye taşıma konusunda önemli bir adım attıklarını hatırlattı. Başkan Tütüncü, "Destek paketi kapsamında Kepez Kadın Koordinasyon Merkezi'miz, son 1 ayda muazzam çalışmalara imza attı. Her Perşembe günü, kooperatifle ilgilenen, kooperatifçiliğin yasalarımızda tanımlanmış faydalarını öğrenmek isteyen ve kooperatifçilikle farklı bir güç birliği oluşturmayı amaçlayan hanımefendilere yönelik kapsamlı bilgilendirmeler yapıldı" dedi.
Kooperatifçiliğin son yıllarda önemi çok daha farklı bir şekilde anlaşılan bir olgu haline geldiğini belirten Başkan Tütüncü, şöyle konuştu:
"Arzu ediyorum ki,  Kepezli hanımlarla kooperatifçilikte Kepez'de farklı bir heyecanının ortaya çıkması ve bu heyecanın da Türkiye'de örnek olması yolunda önemli bir işbirliği yaparız. Güç birliği haline gelmek isteyen hanımefendilere, 29 Temmuz'da ifade ettiğimiz o 5 maddeden oluşan desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Birlikte yazacağımız başarı hikâyelerinde hiçbir hanımefendi yalnız olmayacak ve yalnız yürümeyecek. Kendi gücümüzü aşan konular olsa bile taleplerini karşılama konusunda gereken adımları atarak, yalnız olmadıklarını hanımefendilere hissettireceğiz. Üretim yapmak isteyenlere imkân sağlayacağız."
Kooperatifçilikle ilgili destek çalışmalarının, Kepez Kadın Koordinasyon Merkezi çatısı altında devam edeceğine işaret eden Başkan Tütüncü, "Katılımcı hanımefendiler bu toplantıda edindikleri bilgilerle belediyemizin kendilerine sağladığı destekle güzel başarı hikâyelerine imza atacaklar. Kepezli hanımlar Türkiye'ye örnek olacak kooperatifleri kuracaklar. Üreten kadınların yanındayız. Birlikte yeni başarılara imza atacağız" diye konuştu.
GELİŞMİŞLİK KADINLARIN İŞGÜCÜ KATILIMINA BAĞLI
Ticaret İl Müdürü Halil Özşahan da kooperatifler ve kooperatifçilik konusunda yeni ufuklar açmak, başarılı kadın kooperatiflerinin kurulmasına vesile olmak ve desteklemek istediklerini söyledi. İl Müdürü Özşahan, "Ülkelerin gelişmişlik oranı kadınların işgücüne katılımıyla doğru orantılı olduğu düşünüldüğünde karar verici pozisyonda yer alan kadınların daha başarılı olduğu bilinmektedir. Amacımız, yeteneği, becerisi, aklıyla en çok da çalışkanlığı ile bu topraklara adını veren, bu toprakları Anadolu yapan kadınlarımızı kooperatifçilik çatısı altında birleştirerek, bir araya getirmek ve KOOP-DES programı kapsamında desteklemektir" dedi.
Konuşmaların ardından Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı uzmanları, KOOP-DES programı, pazarlama, e ticaret, hibeler ve kooperatif kurulumu konularında katılımcı kadınları bilgilendirdiler. 


 

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS