19 ilçe ziraat odası başkanı meclise gitti

19 ilçe ziraat odası başkanı meclise gitti
19 ilçe ziraat odası başkanı meclise gitti

 


Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA, (DHA) - ANTALYA ve 19 ilçe ziraat odaları başkanları, çiftçilerin sorunlarını miletvekillerine anlatmak için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gitti.


Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp başkanlığında Ankara'ya giden 19 ilçenin ziraat odası başkanları, iktidar ve muhalefet milletvekilleriyle görüştü. Ziraat odası başkanları milletvekillerine, tarımda yaşadıkları sorunları anlatma fırsatı buldu.


Ziyaretle ilgili bilgi veren Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, “Kumluca Ziraat Odası Başkanlığı olarak, gübre, bitki koruma ürünleri, mazot, elektrik ve fide fiyatlarındaki artışlar nedeniyle yaşanan sıkıntıları ilettik. Milletvekillerimize, elektrik temin eden firmaların tarımsal elektrik abonelerinin normal abonelere dönüştürülmesinden kaynaklanan sorunlar da iletildi. Ayrıca ziyarette çiftçi Bağ - Kur primlerindeki artışlar da dile getirildi" dedi.


CİNS DEĞİŞİKLİĞİ SORUNU DA GÜNDEME GELDİ


TBMM'de muhalefet ve iktidar milletvekilleriyle görüşen ziraat odaları heyeti, seralarla ilgili cins değişiminde yaşanan sorunları da iletti. Başkan Kökce bu konuya ilişkin şu bilgileri verdi:


"Cins değişimi, sera kredileri almak ve TARSİM Sigortası yaptırmak için başvuru yapılırken bildirilen arazi özelliklerinin keşfinin yapılması anlamına geliyor. Belediyelerden sağlık kurallarına uygunluk yazısı isteniyor. Mevzuattan dolayı belediyeler yazı verememektedir. Bölge halkımızın bu konuda mağdur olduğunu tespit ettik. Gerekli düzenleme yapılması için meclise sunduk. Bu tespiti ve keşfi daha önce Tarım ve Orman Bakanlığı İlçe Müdürlüğü yapıyordu. Şimdi ise tapu kadastro müdürlüğü yapıyor. Tüm evrakları hazırladıktan sonra Tapu Kadastro Müdürlüğü ise belediyeye gönderiyor. Ancak belediyeler mevzuat gereği uygunluk yazısı veremiyor. Antalya Ziraat Odası Başkanımız Nazif Alp ve 19 ilçe başkanı konunun mecliste görüşülmesi için milletvekillerinden yardım talep ettik."Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS