Gelenek evlere kadar gidilerek yaşatıldı

Gelenek evlere kadar gidilerek yaşatıldı
Gelenek evlere kadar gidilerek yaşatıldı

 

Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA, (DHA) - ANTALYA'nın Kumluca ilçesine bağlı Ortaköy Hacı Dudu & Yusuf Duran Cami İmam Hatibi İsmail Orhantekin, yaklaşık 150 yıllık çocuklara şeker dağıtma geleneğini sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen yaşatmaya çalışıyor.
Kumluca'da her bayram yetişkinlerle birlikte bayram namazı saatinde cami bahçesine gelen çocuklara şeker dağıtılıyordu. Bu bayram kısıtlama nedeniyle çocuklar camiye gelemedi. Bunun üzerine maliyeti hayırseverler tarafından karşılanan şekerler, mahalle imam hatibi İsmail Orhantekin, mahalle muhtarı Halime Kaya ve azaları tarafından kilim üzerinde karıştırılıp poşetlendi. Daha sonra evlere gidilerek şekerler tek tek çocuklara dağıtıldı.
Ortaköy Mahalle Muhtarı Halime Kaya, "Bu gelenek atalarımız tarafından 150 yıl önce başlatılmış. Bu geleneği her bayram camimizin bahçesinde yaşatıyorduk. Koronovirüs yüzünden bu bayram camilerimizde toplanamadık. Biz de hayırseverlerimiz tarafından temin edilen şekerleri eşit bir şekilde poşetledik. Evlere kadar giderek çocuklarımıza dağıttık" dedi.
Ayrıca yine bir hayırseverin bağışladığı 2 bin 500 TL, 120 çocuğa zarf içinde dağıtıldı.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS