Seralarda solarizasyon dönemi başladı

Seralarda solarizasyon dönemi başladı
Seralarda solarizasyon dönemi başladı

 

Ramazan SARIKAYALI/KUMLUCA, (DHA) - ANTALYA'nın Kumluca ilçesinde örtüaltı sebze üreticileri yaklaşık 8 aylık üretim sezonu sürecinden sonra solarizasyon dönemine girdi.

Örtüaltı sebze üretim merkezlerinden Kumluca'da çiftçiler üretim sezonunun bitmesinin ardından solarizasyon dönemine başladı. Eylül ayının ik haftasında başlayan örtü altı sebze üretim sezonu, haziran ayı sonunda sona eriyor. Seralarındaki domates, biber, salatalık, kabak, patlıcan, kavun gibi ürünleri söken üreticiler, önce seralarını traktör ve pulluk yardımı ile derin bir şekilde sürüyor. Ardından, seraların içini yeniden teraslayıp ekim (dikim) yapılacak hale getiriyor. Hazırlanmış sera toprağının yüzeyine hayvan gübresi saçılıyor.

Teraslanmış seranın içi, bir gün önceden damlama sistemleri ve fıskiyeler aracılığıyla nemlendiriliyor. Ardından ince plastik ile hava almayacak şekilde kapatılıyor. Sera içindeki yabancı otların imhası, fungusit (mantarsal) hastalıkların ve virüse bağlı hastalıklarla mücadele etmeyi amaçlayan solarizasyon süreci en az 45 gün sürüyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ziraat Teknikeri Ramazan Durmuş, “Seralarımızda solarizasyon işlemlerini yapmaktayız. Solarizasyon güneşin ısı enerjisinden faydalanarak yapılan termal inaktivasyon yöntemidir. Solarizasyonun Kumluca'daki topraklarımıza faydası özellikle yabancı ot miktarını minimuma düşürmektir. Fungusal hastalıklarla mücadele etmek için sera içi sıcaklığını 50 - 55 derecenin üzerine çıkararak topraktaki mevcut hastalıkları yok etmek için en iyi doğal yöntemlerden birisidir. Sera içindeki toprağın en az 45 gün solarizasyon şeklinde kapalı kalması lazım ki topraktaki patojenlerin ölmesi için bu sürenin geçmesi gerekir" dedi.

Kumluca Ziraat Odası başkanı Hidayet Kökce, “Şu anda seralarımızın derin koşumlarını (sürmek) yaptık. Samralarını (hayvan gübresi) attık. Damlamalarını döşedik. Şimdi de solarizasyon işlemlerini yapıyoruz. Toprağın bünyesini tamamen kapatıyoruz. Dışarıdaki havayla irtibatını kesiyoruz. Tuta ve virüsle mücadeleyle de en az bir ay dikim (üretim) yapmama kararı aldık. Çünkü virüs ve tuta ile mücadele için topyekun mücadele gerekiyor. Tuta ve virüs hastalıkları ile mücadelede başarılı olmak için 15 Temmuz- 15 Ağustos arası Kumluca'daki tüm seraların solarizasyon usulüyle kapatılması buna çiftçilerimizin tamamıyla uyması gerekiyor. Bu dönemde kesinlikle üretim yapmamız gerekiyor" diye konuştu.

Yasal Bilgilendirme
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS